Praha (Pressweb) - Mnoho psychických problémů dnes vzniká z přemíry informací, chaosu všedního života, ekonomického tlaku i nereálného očekávání. Lidé hledají pomoc u psychologů, psychiatrů, často si i sami ordinují léky, které jim doporučili jejich známí. Podle nedávných výzkumů by mohla pomoci vhodná relaxace a omezení vzrušivých vlivů. Terapie tmou je jednou z alternativních metod, kterou nyní zkoumá laická i vědecká obec. Už dřívější výzkumy, které se zaměřovaly na omezení vnějších podmětů, ukázaly, že působí příznivě na některé závislosti – na kouření, alkohol, ale také při potížích s příjmem potravy a nadváhou.
Terapie tmou vyvolává také euforii
Terapie tmou spočívá v tom, že účastník stráví minimálně týden ve tmě v samostatné místnosti, kde je k dispozici lůžko, sociální zařízení a jednou denně dostává jídlo, většinu vegetariánské. Může také požádat o konzultaci terapeuta či opatrovníka, pokud se necítí dobře. Doporučuje se vzít si sebou hudební nástroj. Jinak se účastník kromě spánku věnuje například cvičení, meditaci, hudbě. Terapie tmou může v prvních dnech vyvolat úzkost, deprese, ale tyto pocity brzy vymizí. Účastníci často mluví o tom, že po několika dnech se dostaví euforie a pocit osvobození.
Pobyt ve tmě působí příznivě na zdravotní stav
Terapie tmou podle odborníků rozvíjí pocit sebepoznání, lidé se konečně mohou soustředit pouze na sebe, svoje problémy a pocity. Pobyt ve tmě praktikovali před stovkami let duchovní vůdci v různých kulturách po celém světě. Dnes už se ví, že působí příznivě na tvorbu melatoninu neboli spánkového hormonu, který ovlivňuje imunitní systém a zajišťuje rovnováhu metabolických pochodů, dále vyrovnává narušený biorytmus, snižuje hladinu špatných tuků a v psychické oblasti působí proti vyhoření, či únavovému syndromu. Někteří účastníci popisují také zlepšení sexuální a fyzické kondice.