Praha (Pressweb) - V době sociálních sítí a všudypřítomného internetu mají lidé stále více problémů s psychikou. Mají pocit stále trvajícího stresu a ztracenosti. Hledají relaxaci a odpočinek, ale nedokáží se zbavit závislosti na mobilním telefonu. Přestože si uvědomují, že dostávají denně příval informací, z nichž většina je zbytečných, neustále musí sledovat aktivitu druhých a zapojovat se do komunikace. Týdenní pobyt ve tmě je jednou z radikálních možností, jak z dosavadního způsobu života uniknout. Podle psychologů může být skutečnou pomocí pro určitou skupinu lidí.
Týdenní pobyt ve tmě přispívá k většímu sebepoznání
Týdenní pobyt ve tmě není vhodný pro lidi, kteří mají závažnější psychické problémy či trpí nějakou duševní nemocí. Podstatou této terapie je absence vnějších podnětů. Svět najednou zůstává mimo nás, poznávání zrakem a sluchem je omezeno, najednou se můžeme soustředit na vlastní myšlenky a vzpomínky a vytvářet nové myšlenkové konstrukce. Týdenní pobyt ve tmě umožňuje hlubší sebepoznání. Účastníci pobytů si pochvalovali, že čas strávený ve tmě jim pomohl přijmout vlastní „já“, dokázali rozlišit vlastní klady a zápory a tím získali větší sebevědomí.
Pobyt ve tmě ozdravuje organismus
Týdenní pobyt ve tmě podle některých výzkumů přispívá i k ozdravění organismu. Tma vyvolává větší tvorbu melatoninu neboli spánkového hormonu, který má vliv na celkovou imunitu, potlačuje tvorbu některých nádorů a rozvoj některých duševních nemocí, například Alzheimerovy choroby. Absence vnějších podnětů zpomaluje životní tempo, vyrovnává narušený biorytmus a rozvijí některé smysly. Někteří výzkumníci pozorovali snižování hladiny cholesterolu a triglyceridů, které způsobují cévní a srdeční choroby a mozkové příhody, a doporučovali v těchto výzkumech pokračovat.