Praha (Pressweb) - Být týden nebo i déle v úplné tmě? Bez kontaktu s vnějším světem, bez možnosti použít oči, se kterými jsme dosud poznávali svět? Zdá se to jako úplné bláznovství, ale budhističtí mniši tím procházejí už více než tisícovku let a pomáhá jim to zlepšit vnímání světa i sebe sama. Terapie tmou není tedy nic nového, je prokazatelně účinná nejen pro očištění mysli od negativních civilizačních nánosů, ale podle posledních výzkumů i léčí některé neduhy. Není to nic překvapivého, když se zjistí, že některé prastaré tradiční postupy jsou užitečné i dnes. Podívejte se, jak je dnes populární jóga, akupunktura a jiné duchovní a ozdravující systémy.
Terapie tmou je jako restart počítače
Terapie tmou je prostředkem, jak znovu nastartovat zdravé myšlení a získat novou energii. Podle psychologů, kteří si pobyt ve tmě vyzkoušeli, se zlepšuje naše pozornost a vnímavost, již používáme k učení. Terapie tmou umožňuje našemu mozku lépe organizovat myšlenky, oddělit důležité od nedůležitého, zvyšuje naši citlivost a vnímavost v rámci emociálního myšlení. Lidé popisují „očištění“ mysli a pobyt ve tmě přirovnávají k restartu počítače či vymazání emailové korespondence. Po ukončení pobytu se více radovali z obyčejných věcí a vnímali svět kolem sebe pozitivněji.
Lidé tvrdí, že pobyt ve tmě také uzdravuje
Terapie tmou má však blahodárný účinek nejen na naše myšlení a vnímání, ale také na fyzické tělo. Je známo, že mysl je s tělem úzce propojena, to znamená, že očištění mysli se projeví i na těle. V současnosti probíhají výzkumy, jejichž první výsledky ukazují na zlepšení imunitního systému, „vyladění“ kardiovaskulárního systému a hormonální rovnováhy. Studie zjišťují, že tma aktivuje některé hormony, které mají pozitivní vliv na celou řadu procesů v těle. Pobyty ve tmě se praktikují například ve Velké Británii, Německu a Francii a někteří účastníci tvrdí, že jim pomohly k vyléčení z rakoviny.