Praha (Pressweb) - Stojíte před vážným životním rozhodnutím, hledáte východisko v narušených osobních vztazích nebo se chcete jen zastavit a přemýšlet o tom, zda jdete správným směrem? To jsou nejčastější důvody, proč si vyzkoušet pobyt ve tmě. I když jde o prastarou duchovní techniku, kterou praktikují tibetští mniši už stovky let, ukazuje se, že i v moderním světě může být dobrým vodítkem pro cestu životem. Nemusíte být vyznavači východních náboženství, abyste si uvědomili, že utřídit si myšlenky v naprosté samotě a v klidu, může být zajímavou terapeutickou metodou.
Pobyt ve tmě hledají lidé s problémy i sebejistí jedinci
I psychologové bývají překvapeni, jak příznivý vliv má pobyt ve tmě nejen na osoby, které hledají nějaké východisko z chaosu života, ale i na sebevědomé a úspěšné jedince. Za pozitivní považuje velká skupina lidí, že jim pobyt ve tmě umožnil se zastavit a posoudit dosud preferované životní hodnoty a postoje. „Dostanete se do tak zvláštních podmínek, že ve svém vědomí můžete listovat jako v knize, posuzovat argumenty a formulovat odpovědi,“ uvádí jeden z účastníků pobytů. Jiní popisují stavy, které jim umožnily „cestovat imaginární krajinou“ za pocitů štěstí.
Pobyt ve tmě se někdy označuje jako léčba tmou
Někdy se pobyt ve tmě označuje jako léčba tmou. Je to proto, že mnoha lidem pomohl dostat se z tíživého psychického stavu například po těžkých životních událostech. Lidé, kteří už mají zkušenosti s meditací či cvičením jógy, vyhledávají tyto pobyty, aby dosáhli většího duchovního uspokojení a koncentrace. V reálném světě je velmi těžké se zcela oprostit od vnějších vlivů. Tmu „vyrobíte“ doma celkem snadno, ale navodit ticho je podstatně těžší a udržet ho po celý týden je téměř nemožné. Výhodou pobytů je i to, že poskytují vegetariánskou nebo veganskou stravu, případně dávají prostor i k půstu.