Praha (Pressweb) - Kde všude se používá hutní materiál? Například ve stavebnictví, zemědělství, strojírenství, v chemickém i automobilovém průmyslu. Neexistuje prakticky technický obor, kde by nebyla použita některá z položek hutního materiálu. Jsou to trubky, plechy, profilová ocel, jakly a ocel do betonu. Trubky vedou plyn a nejrůznější tekutiny. Rozlišují se na svařované, bezešvé, konstrukční a přesné. Každý druh je určen pro jiné použití. Například konstrukční trubky jsou tenčí než ostatní a není možné na nich zhotovit závit. Trubky se vyrábějí z ocelových polotovarů válcováním za tepla i za studena.
Profilová ocel – to je základ konstrukcí
Pro výrobu malých i velkých konstrukcí do interiéru i exteriéru se používá profilová ocel. Lidové označení je traverza nebo nosník. Profily jsou nejčastěji ve tvaru velkých písmen I, H, U, T a L a dalších odvozenin podle délky jednotlivých ramen průřezu. Právě profil rozhoduje o tom, kolik nosník unese. Profilová ocel se stala revolucí ve stavebnictví. Do té doby se podpěry stavěly z kamene a cihel, a zabíraly mnoho místa. Traverza, která unesla stejnou váhu, měla však několikanásobně menší rozměry. A to rozhodlo. Dnes se bez profilové oceli neobejde žádná větší stavba.
K hutnímu materiálu patří také trubky i betonářská ocel
Podobný tvar jako profilová ocel mají jakly. Jsou to však uzavřené profily nejčastěji o čtvercovém a obdélníkovém průřezu. Mají nejrůznější tloušťku a například tenkostěnné profily se využívají jako konstrukční díly pro různá zařízení i nábytek. Do kategorie hutního materiálu patří také betonářská ocel. Jsou to tyče s typickými výstupky na povrchu, tzv. žebrováním, které se vkládají do betonu a vzniká tak železobeton. Z tyčí se svařují různé konstrukce, do kterých se lije beton. Pro vytváření základových desek nebo železobetonových stěn, se používají ocelové sítě, tzv. kari sítě.