Praha (Pressweb) - Roxory, kari sítě nebo ocelové výztuže? Co všechny tyto výrobky spojuje? Je to betonářská ocel. Jde o produkty, které patří do kategorie hutního materiálu. Ten zahrnuje ještě trubky, plechy a jakly. Vyrábějí se v ocelárnách z ocelového polotovaru, tzv. předvalku. Na válcovacích stolicích se polotovar za tepla nebo i za studena upravuje do požadovaného tvaru. Při válcování za tepla se materiál zahřívá na teplotu dosahující 70 procent tání, při válcování za studena je teplota jen 30 procent teploty tání. Při této technologie se dosahuje vysoké přesnosti rozměrů výrobků, ale při použití desetkrát vyšší energie.
Betonářská ocel je součástí železobetonových staveb
Při betonování je nezbytná betonářská ocel. Beton je vynikající materiál, který je odolný vůči tlaku, ale málo odolává tažným silám. Proto se musí doplnit o ocelové výztuže. Spojením ocele a betonu vzniká nový materiál železobeton, který je odolný jak vůči tlaku tak i tahu. Do betonu se betonářská ocel dává v různém poměru. Podle toho, jak velké zatížení musí výsledný železobeton zvládnout. Ocelové tyče různého průměru se svařují, aby vyplnily prostor požadované konstrukce, a poté se prolévají betonem. Při betonování velkých vodorovných ploch se používají předem svařené kari sítě.
Firma Technimat má v Čechách pět prodejních skladů
Co výrobce železobetonových staveb nejvíc zajímá je betonářská ocel cena. Odvíjí se od kvality materiálu, rozsahu nabídky a dostupnosti. Například firma Technimat se sídlem v Teplicích disponuje pěti prodejními sklady v severních, středních a západních Čechách. Nakupuje široký sortiment od výrobců nejen v tuzemsku, ale z celé Evropy. Jejími obchodními partnery jsou například Celsa Group, AFV Acciaierie Beltrame, Ferriere Nord či ArcelorMittal. Kromě prodeje hutních výrobků nabízí i služby, například dělení a ohýbání betonářské oceli, řezání a stříhání dalšího materiálu, dopravu zboží až na místo určení.