Praha (Pressweb) - Chceme svatebního fotografa? Nestačí nám kamarád, který má novou zrcadlovku? Kolik nás to bude stát? Na co máme klást důraz? Budeme spokojeni s jeho prací? Takové a mnohé podobné otázky, Vás budou trápit během pořádání Vašeho jedinečného a vysněného svatebního dne. Vzpomínky na svatbu velmi rychle vyblednou a překryjí je starosti každodenního života. Po nějakém čase si vezmete do rukou svatební album či knihu a při dobrém vínku a pohodě si zavzpomínáte. Ano, správným "výstupem" dobrého svatebního fotografa by mělo být vyvolání fotografií z fotolabu a jejich uložení (nalepení) do fotoalba. Modernější formou prezentace svatebních fotografií je svatební fotokniha. Ale nepředbíhejme a pojďme pěkně po pořádku.
Kde hledat? Jsou různé možnosti a způsoby, jak si vybrat toho nejvhodnějšího kandidáta. Asi nejpoužívanějším v dnešní době je internet. Webové stránky nám mnohé napoví. Fotografie jsou nádherné a i stránky působí příjemně. Pak můžeme navštívit diskusní fóra, kde se dozvíme názor na toho a tamtoho. Další možností je doporučení někoho známého. V neposlední řadě se dá dobrý fotograf získat i na svatební výstavě nebo veletrhu. Vždy je to však o lidech a proto je velmi vhodným řešením osobní setkání. Místo setkání si zvolte vy sami. Někomu vyhovuje neutrální půda (kavárna, restaurace apod.), ale pokud budete mít možnost, určitě navštivte fotografa v jeho kanceláři nebo pracovním prostředí (fotoateliér, firemní prostory apod.). Budete si vybírat například album. Není možné přinést do restaurace všechny vzorky alb a také místa na stole nebude příliš. Průběh setkání nebo co fotit? Proberte VŠECHNO! Projděte si průběh celého svatebního dne, od rána až do noci.
Hlavní focení
Z praktického hlediska se obvykle hlavní focení ("pózování") časově řeší ještě před obřadem. Zvolte si dostatečně dlouhý čas, abyste stihli všechno, co si naplánujete. Prostředí a místo focení prokonzultujte s fotografem a myslete i na alternativu špatného počasí. Drtivá většina lidí na pohovoru tvrdí, že není fotogenická. Nemusíte se ničeho obávat. Fotograf se zkušenostmi dobře odhadne jak a kde Vás postavit, jak natočit, kam se dívat a co dělat. Pokud máte možnost, vezměte si na focení nápovědy / kamaráda. Budete mít u sebe někoho, koho znáte a můžete jej navíc pověřit funkcí "osobního nosiče". Při focení využijte možnost různých doplňků, které Vás dotvářejí (vějíř slunečník, šampus, sklenice, piknikový koš).
Nezapomeňte udělat detaily s prstýnky, kyticí a podobně. V tento den je vše výjimečné. Proto nezapomeňte i na ostatní detaily (šaty, zdobení, nehty, šperky, účes, manžetové knoflíky, boty, sako, kravata). Je na fotografovi, jakou dokáže vykouzlit atmosféru a pocity. Pokud jste konzervativnější typy a tradice dovoluje ženichovi vidět nevěstu až u oltáře, pak focení naplánujte po obřadu nebo po první části hostiny, ještě před západem slunce.
Svatební obřad
Nejhlavnější částí dne s velkým "D" je svatební obřad. Ať je forma obřadu jakákoliv (úřad, kostel, příroda nebo příroda) určitě chtějte fotit. Zde je dobré si uvědomit, zda budete mít i kameramana s videokamerou a současně i s fotografem. Vy se rozhodněte, co je pro Vás důležitější a seznamte o tom obě strany. Stejně tak je třeba myslet i na aktivní rodinné příslušníky, kteří budou chtít fotit s obyčejným kompaktem a během kritické chvíle svatebního obřadu, nechtěně vejdou do záběru profesionálnímu fotografovi. Výsledek v podobě nepodařených oficiálních fotografií, bude nepříjemný zejména pro Vás.
Proto během rozhovoru dejte vědět fotografovi, na co kladete důraz. Jinak je celý obřad v režii fotografa. Zachycení celkové atmosféry obřadu, nejdůležitější části obřadu (přísaha, prstýnky, první Novomanželský polibek, podepisování zápisu), nejbližší rodinný příslušníci a v neposlední řadě ostatní hosté. Fotograf by měl znát alespoň zhruba kostru obřadu a neměl by působit rušivě a nevhodně.
Gratulace a společné skupinové fotografie
Po obřadu obvykle následují gratulace. Fotograf by měl zachytit alespoň začátek gratulací nejbližší rodiny. Měl by však zůstat ve stálé pohotovosti, protože může nastat situace vhodná k zachycení. Po gratulacích je čas na společné skupinové fotografie, které jsou právě tou památkou na zúčastněné lidi. Dobrá společná fotografie je opravdovou výzvou pro každého fotografa.
Hostina a zábava
Při hostině existuje několik "povinných jízd" pro fotografa. Ještě před zahájením je dobré nafotit výzdobu stolů. Na začátku bývá zvykem rozbíjení talíře a zametání střepů. Následuje přenesení nevěsty přes práh. I vzájemné krmení novomanželů polévkou, stojí za snímek. Samozřejmostí je také první Novomanželský tanec. Zábava vrcholí půlnočním odčepčováním nevěsty, zakončeným házením kyticí. Fotograf by měl ještě zachytit novomanžele po převlečení se do "šatů po půlnoci". Záběry z hostiny mají kromě průběhu zaznamenat i pohyb, který se děje na parketu. Proto není chybou, když jsou některé fotografie "rozmazané".
Předání práce
Po celkové sumarizaci zjistíme, že fotograf je s námi na "place" i 16 hodin (od 10:00 hod do 02:00 hod, pokud se jedná o celodenní focení). Mnoho lidí se domnívá, že práce fotografa tímto končí. Je to velký omyl. Pokud má fotograf odevzdat perfektní výsledek, následují další hodiny práce za počítačem. Přeci se nechcete dívat na fotografie, na kterých máte na čele štípanec od komára nebo mhouříte na silném slunci oči. Nafocený "surový" materiál je třeba několikrát probrat a protřídit, zbylé záběry vyretušovat a upravit. A bavíme se tu řádově ne o desítkách, ale o tisícovce záběrů. Poté následuje výběr fotografií do alba a jejich nalepení. Jak jsem již zmínil v úvodu, výsledkem správného svatebního fotografa, by mělo být kvalitní svatební album s papírovými fotografiemi z fotolabu.
Závěr
Pokud fotografie i po letech vyvolají na Vašich tvářích úsměv, pobavení, dojetí nebo radost, je možné směle říci, že fotograf splnil svůj úkol. Přeji Vám všem hodně lásky a ať i ten Váš vysněný den dopadne i přičiněním fotografa co nejlépe.