Praha (Pressweb) - Samotný beton má vynikající odolnost vůči tlaku, ale malou při působení tažných sil. Proto se do něj přidává ocel, která má zase mimořádnou odolnost vůči tahu. Vzniká tak železobeton – dosud nejodolnější stavební materiál. Jako betonářská výztuž se používají ocelové tyče. Pokud se svařují do ploch, jsou to kari sítě. Ocel pro výztuže musí být svařitelná a má na svém povrchu žebrování. Sítě do betonu kari se používají při betonování velkých ploch. Pokud by se na velkých plochách používal beton bez ocelové výztuže, popraskal by. Kari sítě mu dodávají pevnost v tahu, protože tažné síly se přenášejí na ocel.
U kari sítě nevadí mírná koroze
Bez betonové výztuže se většinou neobejde žádné betonování. Vynález železobetonu umožnil stavbu výškových budov, zejména mrakodrapů. Kari sítě se dávají i do základových desek rodinných domů, ze silnějších ocelových tyčí se svařují konstrukce pro betonování pozemních staveb, mostních a inženýrských konstrukcí a vodohospodářských staveb. U ocelové výztuže, což jsou i sítě do betonu kari, nevadí, když je ocel na povrchu mírně zkorodovaná. Vytváří totiž větší plochu pro styk s betonem. Spojení ocele a betonu je důležité, aby se ocel při působení tažných sil z betonu nevytrhla.
Pletivo slouží pro oplocení, výběhy zvířat i pro výztuže omítek
Do hutního materiálu patří i pletivo. Na rozdíl od kari sítě, je pletivo hladké, většinou chráněné pozinkováním nebo potažené plastem. Slouží k ohraničení pozemků a staveb. Základní pletivo je splétané, s nímž se při stavbě oplocení dobře manipuluje. Pletivo může být také svařované, případně dodávané jako jednotlivé plotové dílce.Pletivo využívají také chovatelé pro instalaci výběhů pro drůbež a další domácí zvířectvo. Je vyrobeno z tenčího drátu, splétané nebo svařované. Pletivo se používá také ve stavebnictví pro výztuž omítek – to je rabicové pletivo.