Praha (Pressweb) - Víte, že i sportovci se podrobují vyšetření srdce? Není to proto, že by měli lékaři podezření na srdeční chorobu, ale i to by se stát mohlo, ale proto, že chtějí změřit jejich výkonnost a odolnost organismu. Jde vlastně o stejné zátěžové EKG jako u běžných pacientů. Sportovec šlape na upraveném rotopedu neboli ergometru, u kterého zátěž řídí počítač a vše zaznamenává přístroj EKG. Jde o to, aby se zjistily drobné odchylky při zátěži, kterou sportovci podstupují při náročném tréninku, aby se předešlo kolapsu při vrcholném výkonu.
Zátěžové EKG umožní optimalizovat tréninky
Srdce sportovce, stejně jako jeho svaly, je trénované, to znamená, že snese velkou zátěž a dokáže i při velké námaze plynule pumpovat krev do celého těla. Zátěžové EKG je vlastně napodobení zátěže, kterou sportovec podstupuje při svém vrcholném výkonu. Zátěžové EKG není jediné vyšetření, aby lékař zjistil celkový stav sportovce a jeho fyzické možnosti. Provádí se základní vyšetření, tj. zjištění výšky, váhy, procenta tělesných tuků, následuje vyšetření klidové EKG a spirometrické vyšetření. Například pro vytrvalostní sporty je důležitá tepová frekvence v průběhu fyzické zátěže. Výsledky tohoto měření slouží zejména k optimalizaci tréninkových dávek.
Ergometr pro pacienty vážící až 260 kilogramů
Pro zátěžové EKG existuje široká nabídka ergometrů. Například ergometr Ergosana SanaBike 500 easy z produkce firmy Seiva, je automaticky řízený rotoped programem SEIVA Ergolog, s maximem zátěže do 400 W. Jeho výhodou je nízká nástupní výška pro hendikepované pacienty. Existují také speciální polohovatelné ergometry, což jsou vlastně bicyklové stoly s náklonem až do 45 stupňů. Výrobci nabízejí také ergometry pro pacienty s nadváhou. Například ergometr Ergoline Ergoselect 600 je určen pro pacienty s váhou až do 260 kilogramů.