Praha (Pressweb) - Již posedmé se Česká republika zapojila do osvětové kampaně v rámci akce Světový den plicní hypertenze, který připadá na 5. května. V neděli si tak společně pacienti, jejich rodinní příslušníci a veřejnost společně vyšli na legendární horu Říp. Smyslem akce bylo přiblížit tuto vzácnou, ale o to závažnější chorobu, a to za účasti pacientů a odborníků.
Na celosvětový den Plicní hypertenze probíhají osvětové akce po celém světě. Česká republika tak není výjimkou. Před samotným výstupem proběhlo krátké setkání sdružení pacientů s plicní hypertenzí, na které vystoupil s prezentací také vedoucí Centra pro plicní hypertenzi VFN v Praze, doc. MUDr. Pavel Jansa Ph.D., který představil aktuální trendy v léčbě této zákeřné nemoci a zároveň upozornil na důležitost osvěty o této nemoci. Následovalo občerstvení a poté několik desítek účastníků výstupu obléklo nezbytná jednotná trička a každý také obdržel modré balónky, které symbolizují boj s tímto onemocněním.
„Chtěla bych moc všem účastníkům poblahopřát k úspěšnému zdolání vrcholku hory Říp, které nebylo pro některé pacienty úplně jednoduché. Vážíme si podpory rodinných příslušníků i dobrovolníků, kteří se zapojili a společně jsme tak mohli symbolicky vypustit na této legendární hoře 100 modrých balónků, které symbolizují boj s touto nemocí,“ dodává k akci Dominika Carvanová ze Sdružení pacientů s plicní hypertenzí.
Pokud tedy uvidíte ve svém okolí poletovat modrý balónek, tak si vzpomeňme na každého pacienta bojující s plicní hypertenzí.
O plicní hypertenzi
Plicní hypertenze (PH) je progresivní, potenciálně smrtelné onemocnění, postihující plicní cévy a srdce. Podstatou choroby je vysoký krevní tlak v plicních cévách. Existuje řada typů PH. Nejčastěji se však projevují podobně – postupně se zhoršující výkonností, dušností a únavností. Plicní arteriální hypertenze (PAH) je relativně vzácnou formou PH. Postihuje maximálně několik desítek pacientů z milionu. Mortalitou může PAH předčít i některé druhy onkologických onemocnění – včetně nádoru prsu a tlustého střeva. Příznaky PAH (nevýkonnost, dušnost, únavnost) většinou rychle progredují a bez léčby zakrátko pacienta invalidizují.