Praha (Pressweb) - Na choroby srdce a oběhového systému se v České republice nejvíce umírá. Oproti vyspělým evropským zemím je úmrtnost na tento druh onemocnění až třikrát vyšší, proto je důležité je podchytit už v raném stadiu a začít je léčit. Základním vyšetřením srdce a jeho činnosti je EKG. Jde o záznam srdeční frekvence, jehož výsledkem je srdeční křivka, tzv. elektrokardiogram. Protože je v určitých věkových skupinách prakticky stejná, lze z ní snadno odvodit, zda je člověk zdravý či zda změna křivky signalizuje nějaké onemocnění.
Známý výrobce přístrojů EKG je společnost SEIVA
Vyšetření EKG se provádí v ambulanci nebo pomocí holteru EKG. Ambulantní měření srdeční činnosti je nejběžnější. Provádějí je jak praktiční lékaři, tak specialisté. K dispozici mají jednoduché přístroje, ale i špičková zařízení se zabudovanou tiskárnou a software, který mimořádně přesně interpretuje výsledky křivky srdeční frekvence. Známý výrobce přístrojů EKG je například společnost SEIVA. Holterové měření spočívá v tom, že pacient má u sebe přístroj, tzv. holter, který srdeční činnost měří kontinuálně nejméně po dobu 24 hodin.
Zátěžové EKG odhalí většinu poruch srdce
Společnost SEIVA, výrobce přístrojů EKG, má v nabídce zařízení pro měření srdeční frekvence v klidu, ale také při zátěži. Zátěžové měření EKG se provádí na speciálním rotopedu, tzv. ergometru, který umožňuje přesné dávkování zátěže a současně měří srdeční činnost. Při námaze musí srdce pumpovat více krve do těla, protože svaly a další orgány potřebují větší přísun kyslíku. Srdeční sval proto zvyšuje svoji frekvenci stahů a snáze se tak zjistí nějaké odlišnost či porucha. Zpočátku může jít o arytmii, což je náhlé zrychlení nebo zpomalení stahů, případně i počínající ischemickou chorobu srdeční.