Víte, co by stavebnictví nejvíce chybělo? Je to hutní materiál. Dokonce u dřevostaveb se musí zhotovit betonová základová deska, kde je nutná betonářská výztuž. Stavby bez betonu a tedy bez hutního betonářského materiálu vlastně neexistují. Ale ocel není potřeba jen ve stavebnictví. Uplatní se v chemickém a automobilovém průmyslu, v zámečnických oborech či ve strojírenství. Plast nebo nové kompozitní materiály se pokoušejí ocel nahradit, ale zatím jsou to spíše výjimky. Ani v dalších desítkách let se bez hutního materiálu neobjedeme.
Hutní materiál jsou plechy, trubky, betonářská výztuž a ocelové profily
Co je vlastně hutní materiál? Jsou to plechy, trubky, betonářská výztuž a ocelové profily. Plechy jsou dodávány v různých tloušťkách a druzích. Základem jsou plechy černé, dále pozinkované tedy s povrchovou úpravou proti vzdušné vlhkosti. Do této kategorie se zahrnují i plechy vlnité, s plastickými výstupky ve tvaru rýhy či slza, dále tahokov, což jsou děrované plechy ozdobné. Trubky jsou také hutní materiál a rozlišují se na svařované a bezešvé. Jsou určeny pro vedení tekutin a plynů a pro konstrukční účely. Betonářská výztuž jsou různé tyče a svařované sítě s typickými výstupky tzv. žebírkováním.
Ocelové nosníky umožňují vyrobit konstrukce s velkým rozpětím
Speciálním sortimentem je profilová ocel, která nachází nejrůznější využití, zejména při výrobě těžkých i lehkých konstrukcí. Tento hutní materiál se dělí na otevřené ocelové profily, jejichž základní průřez je podle velkých písmen H, I, U a T a L. Uplatní se jako ocelové nosníky a překlady. Jsou stále oblíbenější, protože ocel umožňuje postavit konstrukci s velkými rozpětím a tím maximálně využít prostor. Uzavřené profily se nazývají jäkly. Jsou čtvercového nebo obdélníkového průřezu, dále se rozlišují na tenkostěnné a silnostěnné. Tenkostěnné jäkly se využívají při výrobě lehkých konstrukcí například pro kanceláře a sklady.