Pardubice (Pressweb) - V úterý 14. března od 19:00 hodin se v Rytířském sále zámku v Pardubicích rozezní díla Georga Philippa Telemanna a Johanna Sebastiana Bacha v podání nizozemského souboru Collegium Musicum Den Haag.
Na programu v pořadí čtvrtého koncertu mezinárodního hudebního festivalu Pardubické hudební jaro budou díla Georga Philippa Telemanna a Johanna Sebastiana Bacha. Tento koncert se koná v úterý 14. března od 19:00 hodin v krásném prostředí Rytířského sálu pardubického zámku.
Milovníky staré hudby jistě není třeba zasvěcovat do Telemannova díla. Všestrannost a vynalézavost G. Ph. Telemanna nejenže tomuto skladateli umožnily udržet se na výsluní hudebního života v průběhu 86 let jeho života, ale také výrazně přispěly k utváření a přehodnocení společenské úlohy hudebního umělce.
Jak lépe uvést Telemannův dlouhý život do hudebně-historických souvislostí, než prostřednictvím dvou skladeb jeho nejtalentovanějších současníků: Johanna Sebastiana Bacha a jeho syna Carla Philippa Emanuela - Telemannova kmotřence. Značnou část Telemannova hudebního odkazu tvoří mistrovsky komponovaný komorní repertoár.
Diváci se mohou těšit například na Triovou sonátu pro zobcovou flétnu, housle a basso continuo a moll nebo Suitu ze sbírky „Der Getreue Music-Meister“ od G. P. Telemanna či na Sonátu BWV 1027 od J. S. Bacha. To vše v podání vynikajícího nizozemského komorního souboru Collegium Musicum Den Haag.
Tento mezinárodní soubor je znám nejen svou vitalitou a dynamismem, ale také svou vysokou uměleckou úrovní a bohatými zkušenostmi s historicky poučenou interpretací tzv "staré" hudby. Čerpá inspiraci ze stejnojmenných spolků z 18. století. V zájmu vytvoření současné rámcové perspektivy tradičně
rozmanitých programů těchto spolků si soubor CMDH klade za cíl: prezentovat dobře známé skladatele
v novém světle, znovuobjevovat zapomenuté skladby a vzdávat poctu baroknímu kulturnímu dědictví Nizozemského království.
Pod uměleckým vedením cembalisty Claudia Ribeiry na sebe soubor upoutal pozornost již v roce 2006, kdy byla uveřejněna, kritikem Bernhardem Trebuchem z rakouského rozhlasu ORF, vynikající kritika na první CD s názvem „L’Europe Réunie“. Soubor pravidelně koncertuje na světových mezinárodních festivalech, za všechny jmenujme například Utrecht Early Music Festival, Bachfestival Dordrecht, Reincken Festival, Anton Philipszaal, Festival Classique, MAfestival Brugge (Belgie), Brunnenthaler Konzertsommer, Italia Mia Vienna, Internationale Barocktage Stift Melk (Rakousko) nebo Dalheimer Sommer (SRN). V roce 2016 zvítězilo Collegium Musicum Den Haag v prestižní soutěži Van Wassenaer Competition.
Soubor je složen z profesionálních muzikantů a mistrů ve svém oboru, zobcovou flétnu uslyšíte v přednesu INÊS D’AVENA, barokní housle rozezvučí SARA DECORSO, na barokní violoncello zahraje NINA HITZ a za cembalem uvidíte uměleckého vedoucího souboru CLAUDIO RIBEIRA. Večer barokní hudby na zámku slibuje velký umělecký zážitek.
Více o programu Pardubického hudebního jara naleznete na www.pardubickehudebnijaro.cz