Praha (Pressweb) - Když si pacient stěžuje na bušení srdce nebo velkou únavu při běžné činnosti, mohou to být příznaky onemocnění srdce. Lékař pacienta vyšetří na elektrokardiografu (EKG) a ze srdeční křivky by měl zjistit, zda srdce pracuje správně či nikoli. Pokud v srdeční činnosti nenajde žádnou anomálii a příznaky přetrvávají, lékař většinou zvolí tzv. zátěžové EKG. Ergometrie je vyšetřovací metoda, která umožňuje sledovat srdce při zátěži. Při fyzické námaze musí srdce více pracovat, takže se chorobné změny snáze projeví.
Ergometrie využívá rotopedy i běhací pásy
Ergometrie spočívá v tom, že pacient šlape na speciálním rotopedu – ergometru, který je připojen na elektrokardiograf. Zařízení automaticky zvyšuje zátěž a lékař průběžně vyhodnocuje srdeční křivku. Toto vyšetření spolehlivě odhalí i méně výrazné chorobné změny. Při zátěži se nejen zvýší srdeční frekvence, ale rozšiřují se i koronární cévy, které zásobují srdce kyslíkem. Ergometrie se nevyužívá jen pro pacienty s chorobami srdce, ale i pro špičkové sportovce. Zařízení umožní zjistit, jaké výkony může sportovec podávat a jakou tréninkovou zátěž ještě snese. Srdce je pro výkony sportovce zásadní, protože na něm záleží, jak rychle se dostane kyslík ke svalům.
V nabídce jsou ergometry i bicyklové polohovací stoly
Ergometrie využívá jako zařízení nejen rotopedy - ergometry, ale i běhací pásy. Existuje celá řada typů ergometrů, například i pro zdravotně postižené pacienty, nebo s nadváhou. Firma Seiva má v nabídce například speciální ergometr Ergoline Ergoselect 600 pro robustní pacienty s váhou do 260 kilogramů. K dispozici jsou také speciální bicyklové stoly, které jsou polohovatelné a slouží nejen pro kardiologickou diagnostiku, ale i pro ultrazvuková vyšetření srdce při zátěži. Některá zařízení se dají upravit i pro dětské pacienty.