Praha (Pressweb) - Ve stavebnictví je plech stále výbornou krytinou. Je poměrně levný, odolný, snáší různé změny teplot, dobře se s ním pracuje a s vhodnou ochranou je prakticky bezúdržbový. Plechové střechy nacházíme jak na novostavbách rodinných domů, bytových domech, průmyslových provozech, tak i na rekreačních objektech. Dříve se ocelové plechy falcovaly přímo na střeše, dnes jsou dodávány v dílech, které se snadno připevňují a často mají podobu tašek. Jejich montáž je rychlá a v nabídce firem jsou jak různé tvary, tak i povrchová úprava, která prodlužuje jejich životnost.
Plech se vyrábí válcováním za tepla i za studena
Plechové díly se vyrábějí válcováním za tepla i za studena. Z původního polotovaru – předvalku se na válcovacích stolicích válcuje plech do požadovaného rozměru a tloušťky. Standardní tloušťka u plechů tenkých je od 0,5 do 3 milimetrů. Jsou válcované za studena, což umožňuje dodržet přesný rozměr. Za tepla se válcuje tlustý plech o standardní tloušťce 25 až 120 milimetrů. Podle úpravy se dělí na černé a pozinkované, dále na vlnité a jinak tvarované a tzv. nášlapné se vzory rýha a slza. Plechový materiál se využívá zejména v karosářství, stavebnictví a ve strojírenských oborech.
Dnes se tahokov využívá i na dekorativní opláštění budov
Speciálním sortimentem je plech děrovaný neboli tahokov. Vyrábí se proděravěním a natahováním, takže vznikají různě velké a tvarované otvory. Existuje mnoho druhů – od velmi jemných sítí až po masivní díly pro schodiště a lávky. Takový tahokov se poté využívá jako dekorativní plot, zábradlí či jako dělící stěna. Novým trendem je využití tahokovu na fasády a celé opláštění budov. Pro nášlapné díly schodišť a různých ramp jsou vhodné silné plechy s protiskluzovou úpravou s výstupky ve tvaru rýha či slza. Zabraňují uklouznutí, a proto se hodí i na šikmé pochozí plochy. Výstupky na plechu jsou účinné i na mokrém povrchu.