Praha (Pressweb) - Jaké má využití hutní materiál? Zasahuje do všech průmyslových oborů, a díky národnímu kutilství i do privátní hobby sféry. Stačí se jen porozhlédnout po chatách a zahrádkách, kde všude jsou hutní výrobky. Jsou to různé ocelové přístřešky, kotce pro zvířata, zahradní i drobné zemědělské stroje, oplocení, různé branky a vrata. Jestliže přes více než sto lety byly nejrozšířenějšími stavebními materiály dřevo a cihla, dnes je to ocel a beton. Bez ocelových výrobků si dnes nikdo nedokáže představit žádný stroj, zařízení a prakticky žádnou stavbu. I dřevostavby potřebují ocelové vyztužení.
Profilová ocel? To je základ stavebnictví
A co v kategorii hutního materiálu najdeme? Například betonářskou ocel. Slouží k výrobě železobetonu. Jsou to různé ocelové tyče a svařované sítě s typickými výstupky na povrchu, tzv. žebírkováním. Umožňuje zvětšit povrch ocele, aby se s betonem pevněji spojila. Stavební dělníci svařují betonářskou ocel do konstrukcí, tzv. armatur, které se poté vylévají betonem. Tak vzniká pevný železobeton. Dalším hutním materiálem je profilová ocel. Lidově se označuje jako traverzy. Profilová ocel má průřez podle velkých písmen I, U, T a H. Vyrábějí se z ní zejména konstrukce pro skladové, výrobní a zemědělské haly.
Ocelové profily se vyrábějí válcováním za tepla i za studena
I tzv. jakly nebo jekly jsou ocelové profily. Mají uzavřený tvar čtvercového nebo obdélníkového průřezu. Dělíme je na tenkostěnné a silnostěnné profily. Vyrábějí se válcováním za tepla i za studena. Silnostěnné výrobky nacházejí uplatnění ve stavebnictví, kde se z nich zhotovují konstrukce, které se spojují svařováním, šroubováním nebo nýtováním. Tenkostěnné jakly se hodí k výrobě interních lehkých konstrukcí, jako základ různých zařízení, regálů, polic a datových center. Do kategorie hutních materiálů patří ještě trubky a plechy.