Praha (Pressweb) - Základní metoda pro vyšetření srdce je EKG neboli elektrokardiografie. Při ní se používá přístroj elektrokardiograf, který pořizuje záznam srdeční činnosti neboli elektrokardiogram. Jde o složitou zvlněnou křivku, která dokumentuje průběh elektrických vzruchů, jež postupují srdcem. Srdce má speciální buňky, které generují elektrické vzruchy, jež řídí stahování a uvolňování srdečního svalu, a tím také průchod krve síněmi a komorami. Tyto elektrické impulsy se šíří velmi dobře tělními tkáněmi a dají se zachytit citlivými přístroji na povrchu těla.
EKG měří elektrické vzruchy srdce
Přístroje EKG se skládají z elektrod, které se přichytí na různá místa těla a vlastního přístroje, jenž elektrické signály převede do křivky. V současné době se používá 12 elektrod, které se umísťují na končetiny a hruď. Měří se rozdíl v napětí slabého elektrického pole. Výsledná křivka, tzv. elektrokardiogram, zachycuje srdeční činnost v opakovaných cyklech, tedy při stahu komor a síní a při vypuzování krve do cévního systému. Při vyhodnocování záznamu EKG se lékař zaměřuje na deset bodů, tzv. srdeční desatero, z něhož lze určit změny od normální činnosti.
Přístroje EKG – od jednoduchých až po špičková zařízení
Existuje široká škála přístrojů EKG. Oblíbené jsou lehké a přenosné přístroje, které se ovládají jediným tlačítkem, mají zabudovaný akumulátor a používají bezdrátové technologie. Poskytují automatickou interpretaci zaznamenaného elektrokardiogramu a dají se připojit na PC nebo tiskárnu. Špičkové přístroje, které najdeme na kardiologických klinikách a ve speciálních ordinacích, disponují barevných displejem s dotykovým ovládáním, mají různé druhy záznamu a integrovanou tiskárnu. Dalším typem jsou přístroje pro zátěžové EKG, tzv. ergometry, jejichž součástí jsou rotopedy nebo běhací pásy.