Praha (Pressweb) - Pokud chodíte do posilovny a šlapete na rotopedu, snadno si představíte, co je to zátěžové EKG. Jde o vyšetření srdce při určité námaze. Lékař toto vyšetření volí tehdy, když i přes pacientovy obtíže, běžné vyšetření srdeční činnosti, tedy klidové EKG nic neukázalo. Rotopedy se při tomto měření jmenují ergometry, protože jsou napojeny na přístroj EKG a většinou mají systém, jenž automaticky postupně zátěž zvyšuje. Pokud se existující problémy se srdcem při klidovém vyšetření neukázaly, zátěžové EKG je odhalí spolehlivě.
Ergometry pracují spolu s přístrojem na měření EKG
Zátěžové EKG vychází z předpokladu, že při fyzické zátěži se srdce musí více namáhat, protože musí dodávat orgánům a svalům více kyslíku. Ten je obsažen v krvi, srdeční sval proto pumpuje s větší frekvencí, aby krev v těle proudila rychleji. Zvyšující se zátěž zajišťují ergometry. Tyto pomůcky jsou dnes velmi propracované a umožňují vyšetření pacientů s velkou nadváhou nebo i ležících. Například ergometry Ergoline Ergoselect 1200 Stress Echo z produkce firmy Seiva umožňují horizontální i vertikální náklon do 45 stupňů a vyšetření pacienta o váze do 160 kg.
Vybavení na zátěžové EKG mají specializované ambulance a kliniky
>Ergometry proto nelze zaměňovat s rotopedy, přestože vycházejí z podobného principu. Jsou spojeny s měřicím přístrojem, který současně zaznamenává další údaje o zdravotním stavu, například tlak krve. Například nejjednodušší ergometr Ergoline Ergoselect 100P pro měření zátěžového EKG z produkce Seiva umožňuje díky softwaru řídit zátěžové testy. Lékař si jen zvolí vhodný program. Přístroj měří také krevní tlak i nasycení krve kyslíkem. Vybavení na měření zátěžového EKG nemá samozřejmě praktický lékař, jsou k dispozici na kardiologických klinikách nebo zařízeních se sportovním zaměřením.