Praha (Pressweb) - Při stavbě domu je dobré naplánovat i druh oplocení a hlavní vjezd na pozemek. Pokud navštívíte rychle se rozšiřující vesnice v blízkosti velkých měst a okrajové městské čtvrti, jen málokde u nových objektů uvidíte jednoduchou bránu, kterou majitel musí sám obsluhovat. Moderní výstavba se snaží být komfortní pro své uživatele a to zahrnuje i novou organizaci vjezdů. Obvyklé jsou posuvné vratové konstrukce nebo skládací vrata. Oblíbený typ jsou samonosné brány. Oproti pojezdovým konstrukcím jsou tzv. bezúdržbové, protože nepotřebují vodící kolečka či kolejnici na zemi.
Samonosné brány potřebují prostor pro zasunutí křídla
Samonosné brány, stejně jako ostatní druhy posunovacích konstrukcí vyžadují prostor na jedné straně vjezdu, kam se při otevření zasune křídlo. Pokud tam prostor není, například proto, že vjezd je ohraničen stavebními objekty, řeší to skládací či teleskopická vrata. Samonosné brány mají tu výhodu, že křídlo nese pevně zabudovaný sloupek na jedné straně opatřený posunovacím vozíkem. Rám z ocele se tak pohybuje bez spojení se zemí a není proto nutné okamžitě uklízet listí nebo sníh ze směru pohybu křídla. Konstrukce je ve výšce zhruba 8 až 10 centimetrů nad zemí.
Samonosné brány jsou o něco dražší než pojezdové
Kam se všude montují samonosné brány? Mají široké využití – od vjezdů k soukromým domům, až po vjezdy do velkých průmyslových a administrativních areálů, nemocnic či škol. Obsluhují se dálkovým ovladačem nebo mobilním telefonem. Tím se dá regulovat přístup pro různý počet uživatelů. Samonosná brána je o něco dražší než pojezdová, protože potřebuje silnější pohon. Základem obou typů je rám z kvalitní a většinou pozinkované oceli, vnitřní výplň může být různá – kov nebo dřevo. Součástí je samozřejmě elektrický pohon a řídicí jednotka.