Praha (Pressweb) - Nově je upravena oblast kácení ovocných i ostatních stromů, a to na soukromých i obecních pozemcích.
Novela přináší několik zásadních změn
Novela vyhlášky č. 189/2013 Sb., o ochraně dřevin a povolování jejich kácení platí od listopadu 2014 a přináší hned několik důležitých změn. Primárním cílem vyhlášky bylo zjednodušit administrativu, která byla do té doby s kácením stromů spjata a jasně definovat pojem zahrada, který byl dosud problematický a zdrojem mnoha sporů. Novela mění práva ke kácení stromů na soukromých zahradách.
Nově platí, že povolení ke kácení dřevin (ovšem za předpokladu, že nejsou součástí významného krajinného prvku nebo stromořadí) není nutno vyřizovat:
a) pro dřeviny o obvodu kmene do 80 cm měřeného ve výšce 130 cm nad zemí,
b) pro zapojené porosty dřevin, pokud celková plocha kácených zapojených porostů dřevin nepřesahuje 40 m2,
c) pro dřeviny pěstované na pozemcích vedených v katastru nemovitostí ve způsobu využití jako plantáž dřevin,
d) pro ovocné dřeviny rostoucí na pozemcích v zastavěném území evidovaných v katastru nemovitostí jako druh pozemku zahrada, zastavěná plocha a nádvoří nebo ostatní plocha se způsobem využití pozemku zeleň.
Zásadní změna pro chataře a zahrádkáře
Platí tedy, že ovocné stromy mohou na svých pozemcích bez povolení kácet i chataři a zahrádkáři, v této oblasti byly doposud největší problémy. Vyhláška totiž přináší novou definici pojmu zahrada, do které řadí právě i pozemky u chat či samostatné zahrádky v zahrádkářských oblastech.
Kdy a kde je třeba žádat o povolení
Pro ostatní dřeviny je třeba si v případě kácení vyžádat povolení. Je to i z toho důvodu, že lidé káceli starší stromy z banálních důvodů (např. pro zisk topiva, kvůli padajícímu listí apod.). Stromy přitom plnily v daném místě estetickou či jinou potřebnou funkci jako například tu, že sloužily jako tlumiče hluku a prašnosti. O povolení ke kácení stromu je nutné žádat na příslušném odboru životního prostředí.
Odborná pomoc je lepší volbou
Vyhláška sice nehovoří o tom, kdo by měl vzrostlé stromy kácet. Obecně se však doporučuje, aby kácení prováděla specializovaná firma. Odborníci umí zajistit maximální bezpečnost a současně i rychlost kácení. Pro laika může být kácení vysokého stromu velkým rizikem z hlediska bezpečnosti a současně přináší i poměrně dost starostí. Jak vypadá odborné kácení stromů, se dozvíte zde.