TÜV SÜD: Připravte svůj automobil na prázdninové cestování

Zadavatel: TÜV SÜD Czech | 6.6.2014 | Cestování, gastronomie

Praha (Pressweb) - Prázdniny jsou již za dveřmi – a to znamená čas na důkladný servis. Automobily schopné své každodenní rutiny si možná nebudou umět poradit s dodatečnými požadavky, které s sebou nese prázdninové cestování. Důkladná příprava s pomocí kontrolního seznamu TÜV SÜD však sníží riziko, že byste prázdniny mohli začít u krajnice, místo na písečné pláži.

Seznamu příčin závad u prázdninového cestování autem vévodí problémy s pneumatikami, následují problémy s chlazením motoru a vady výfukového systému. Těžká zavazadla, vysoká teplota a jízda po dálnici – to vše si na vozidlech vybírá svou daň. Proto je vhodné domluvit si s předstihem důkladnou kontrolu v autoservisu. „Existuje však několik věcí, které by řidiči měli sami zkontrolovat, než se na prázdninovou cestu vydají,“ poznamenává Jiří Socha, odborník z TÜV SÜD Czech. A stojí za to věnovat tomu čas, dodává; s dobrou přípravou může být cesta za nejhezčími týdny v roce stejně odpočinková jako samotná dovolená.

Pneumatiky: Pneumatiky jsou kritickým faktorem. Zkontrolujte, zda běhouny mají na cestu tam i zpět dostatečnou hloubku dezénu – a vězte, že opotřebení vzrůstá s teplotou, a v jižních oblastech bude tudíž větší. Vyšší zatížení způsobené prázdninovými zavazadly má na pneumatiky také vliv. Zásadně důležitý je správný tlak; pokud plánujete dlouhou cestu s vyšším zatížením, tlak v pneumatikách by se měl zvýšit. Specifikace tlaku od výrobce automobilu a pneumatik pro plně naložené vozidlo naleznete v příručce automobilu. Tip Jiřího Sochy: „Po příjezdu na cílové místo tlak v pneumatikách opět snižte na normální úroveň! Pokud je tlak v pneumatikách stále vysoký, ale vozidlo již není plně naložené, bude hůře ovladatelné.“ Než vyrazíte, zkontrolujte doma s předstihem rezervu a ujistěte se, že pneumatika je také nafouknutá na maximum. Máte-li automobil bez náhradní pneumatiky, zkontrolujte, zda je sada na opravu pneumatik v dobrém stavu a ověřte datum spotřeby těsnících či lepicích prostředků; nemusely by již pneumatiku účinně utěsnit, zejména při extrémně vysokých teplotách.

Podnebí: Většina lidí sice vyráží za dovolenou na jih, letní počasí ale může způsobit vysoké teploty uvnitř automobilu i v jiných oblastech. V takových případech obzvláště potrápí nefunkční klimatizace. Takový systém často chladí efektivně při teplotách od 20 do 25 ◦C, ale při teplotách nad 30 ◦C se může selhat. „Nejčastější příčinou je nedostatek chladicí kapaliny,“ upozorňuje odborník Jiří Socha z TÜV SÜD Czech. „Hladina kapaliny vždy po nějaké době klesá.“ Obavy pomůže zahnat včasná kontrola v garáži.

Vybavení: Při cestování, zejména do zahraničí, je vhodné s sebou vždy vozit několik věcí jako naprostou nezbytnost. Reflexní vesty patří v mnoha zemích již dlouhou dobu mezi povinnou výbavu. . Před cestou je nutné prověřit lokální požadavky na počet a přístupnost reflexních vest v zemích, které chceme při našich cestách navštívit. Náhradní žárovky do světlometů a směrových ukazatelů jsou důležité nejen z pohledu možné kontroly místními strážci zákona, ale hlavně kvůli naší vlastní bezpečnosti. „V dnešních světlometech a směrových ukazatelích automobilu se používají typy žárovek, které mohou být v zahraničí těžko k sehnání,“ varuje odborník z TÜV SÜD Czech. Náhradní balení oleje je zejména důležité pro automobily, které potřebují zvláštní typy olejů s vysokou životností. „Spotřeba oleje u prázdninových cest může být vyšší než při každodenním provozu,“ vysvětluje Jiří Socha.

Náklad: Bez ohledu na to, jak prostorný zavazadlový prostor ve skutečnosti je, často nakonec bývá příliš malý. Ale to není důvod k tomu, abyste auto přetěžovali – a hmotnost není jediným důležitým faktorem. „Pokud zavazadla ve svém kombi naskládáte do nevhodné výšky, mohou ohrozit život cestujících,“ varuje pan Socha. Při prudkém brzdění mohou být zavazadla zezadu vymrštěna vpřed, což představuje potenciální zdroj nebezpečí zejména pro cestující vzadu. Tomuto nebezpečí může zabránit síť nebo mříž za zadními sedadly – „ale musí být řádně zajištěná,“ upozorňuje odborník z TÜV SÜD Czech. Toho lze dosáhnout s výrobky přímo od výrobce automobilu, ať už jsou součástí standardní výbavy nebo příslušenství. Když je zavazadlový prostor zaplněný, další úložný prostor zajistí střešní box. V takovém případě je mimořádně důležité jej bezpečně připevnit. Střešní nosič, na který se box připevňuje, musí vozidlu přesně vyhovovat. To znamená, že i když si řidič může střešní box vypůjčit od přátel, musí si obvykle koupit svůj vlastní střešní nosič.

Kontrola: Patnáct minut pozornosti vašemu automobilu během prázdninové přípravy vás může ušetřit nepříjemného překvapení. Tato kontrola samozřejmě zahrnuje kontrolu oleje, chladicí kapaliny a hladiny kapaliny do ostřikovačů. Ujistěte se, že právě kapalina do ostřikovačů je dolitá na maximum a obsahuje speciální letní čisticí prostředek. „Ten pomůže zlepšit výhled, když je přední sklo pokryté hmyzem,“ vysvětluje pan Socha. Nutné je také zkontrolovat lišty stěračů, případně je vyměnit za nové. Při své kontrole ověřte, že všechny světlomety a další světla bez problémů fungují – nezapomeňte na směrové ukazatele a brzdová světla! I když přičteme čas na důkladné čištění oken zevnitř i zvenku, tato kompletní kontrola zabere zřídka více než 15 minut.

Navigace: I v době elektronických navigačních systémů mají mapy své místo – konec konců, tvoří základ těchto satelitních navigačních systémů. Mnoho aplikací do chytrých telefonů má často nainstalované mapy jen pro Německo, Rakousko a Švýcarsko („DACH“) a řidiče ponechají napospas osudu, jen co projedou přes Brennerský průsmyk. I když mapy pro další země lze obvykle snadno koupit nebo stáhnout, měli byste tak učinit ještě doma před cestou. Datové připojení v zahraničí není drahé, ale často bývá pomalé – což je skutečnost, kterou by řidiči plánující používat navigační systémy na bázi internetu, také měli vzít v úvahu. Nakonec často skončí u starých dobrých papírových map.

Palivo: Na rozdíl od dřívějších dob lze nyní relativně snadno najít v celé Evropě to správné palivo. Zejména země EU nabízejí standardní sortiment. Respektujte však všechna doporučení a požadavky výrobce automobilu; někteří například radí natankovat při velmi vysokých teplotách 98 oktanový Super Plus místo obvyklého Super 95 nebo E10. Je moudré si na to při poslední zastávce na benzínce před cestou vzpomenout.

Témata: prázdninové cestování | Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

TÜV SÜD Czech s.r.o.
Novodvorská 994/138
142 21 Praha 4
Česká republika
info@tuv-sud.cz
Tel: 800 746 746