Praha (Pressweb) - HACCP je zkratka z anglického Hazard Analysis and Critical Control Points (analýza nebezpečí a kritické kontrolní body) a v českém prostředí se pro ni používá označení Systém kritických bodů. Analýzu HACCP musí mít zpracovanou každý, kdo pracuje s potravinami. Co obnáší, jak může pomoci a kde ji získat?
Na koho se povinnost váže?
Povinnost provést analýzu a určit kritické body se vztahuje na všechny subjekty, které se dostávají do kontaktu s potravinami. Týká se výrobců i zpracovatelů, dále firem, které potraviny skladují a manipulují s nimi a současně také přepravců a samozřejmě se povinnost vztahuje také na prodejce.
K čemu HACCP slouží?
Analýza identifikuje kritické úseky, které mají být zlepšeny. Na základě toho je možné provoz zefektivnit a dosáhnout tak lepších výsledků a nabízet kvalitnější zboží či služby. HACCP funguje také jako soubor preventivních opatření a slouží k zajištění zdravotní nezávadnosti potravin a pokrmů během všech činností související s jejich zpracováním i prodejem. Analýza má také pomoci ke snížení ztrát a současně k optimalizaci nákladů. Nejdůležitější ale je, že na jejím základě mohou společnosti být více atraktivnější z hlediska obchodního, protože HACCP je zárukou kvality.
Jak se provádí?
Provedení HACCP je vždy interní záležitostí společnosti. Protože se jedná o složitý proces nejen během identifikace problémů, ale i při samotném zavádění potřebných opatření, je lepší, nechat si HACCP zpracovat od odborníků. V České republice se na zavádění systému HACCP specializuje MUDr.Vladimíra Kohoutová, která má v tomto oboru dlouholeté zkušenosti. MUDr.Vladimíra Kohoutová se provádí vnitřní audity HACCP, připravuje potřebné certifikační audity, může společnost zastoupit i v případě zákaznického auditu. Do oboru její činnosti patří i školení, v rámci kterého mohou firmy získat všechny potřebné informace o zásadách správné výrobní a hygienické praxe podle platné národní i evropské legislativy.