Praha (Pressweb) - Venkovní fasáda domu není jen hezkou tečkou, která udává ráz a celkový vzhled domu. Je totiž také vysoce funkční. Chrání dům před zatékáním vody, povětrnostními vlivy a také má přímý vliv na termoizolační vlastnosti objektu. Nejedná se tedy pouze o estetický prvek domu.
Při provádění úprav fasádních nátěrů je potřeba dodržovat postup, který zaručí, že bude fasáda celistvá a dokonale provedená. Ideálně by měly fasádní nátěry provádět pro tuto práci vyškolení profesionální natěrači, kteří současně provedou veškeré úpravy podkladu, včetně jeho vyrovnání, zacelení trhlin a spár, napenetrování a následnou aplikaci nátěru.
Pro nátěry fasád se běžně využívají různé typy nátěrových hmot, které se volí podle typu budovy a požadovaných vlastností výsledného nátěru. Jedná se především o vápenné nátěry, akrylátové nátěry, silikonové nátěry a silikátové nátěry. Základem u všech fasád by měl být samozřejmě také penetrační nátěr. O vhodném typu nátěrové hmoty by měl rozhodnout zkušený natěrač. Nesprávným výběrem může stavba do budoucna trpět. Hlavní vlastnosti, které rozhodují o použití konkrétního typu nátěrové hmoty, jsou především prodyšnost nátěru a stálobarevnost.
Fasádní nátěry je vhodné provádět za teplejšího počasí, kdy nátěr dobře zasychá. Není ovšem ideální natírat stranu domu, na kterou právě svítí slunce a to z důvodu možného popraskání barvy. Před aplikací barvy se doporučuje vše pečlivě zakrýt, aby nedošlo k potřísnění okolních částí domu, či chodníku barvou, která jde po zaschnutí jen velice špatně umýt. Nátěr se obvykle nanáší minimálně ve dvou vrstvách pro dokonalé krytí.
Více detailních informací o fasádních nátěrech, způsobem jejich aplikace a také přednostech a využití jednotlivých typů nátěrových hmot najdete na adrese http://www.nateryfasadni.cz.