4. února 2015, TISKOVÁ ZPRÁVA
Pardubice (Pressweb) - Nejvíce koncertů v historii konání mezinárodního festivalu Pardubické hudební jaro se uskuteční během letošního, v pořadí již 37. ročníku. Organizátoři festivalu připravili celkem šestnáct koncertů v devíti městech Pardubického kraje. Od 11. února do 29. dubna 2015 vystoupí na východočeských pódiích špičkoví tuzemští i zahraniční umělci. Posluchači se mohou těšit například na koncertního mistra České filharmonie a jednoho z nejnadanějších mladých houslistů na světě Josefa Špačka či na rytíře francouzského řádu umění a literatury, cembalistu a dirigenta Stéphana Béchyho. Festival navštíví také japonské klavírní sólistky Nozomi Nakagiri a Yuka Beppu nebo unikátní soubor Collegium 1704 vedený Václavem Luksem, který patří mezi evropskou špičku v interpretaci barokní hudby. Při Velikonočním koncertu zazní v jejich podání velkolepý opus Johanna Sebastiana Bacha „Velká“ Mše h moll.
Hudební festival začne slavnostním zahajovacím koncertem ve čtvrtek 12. února v Pardubicích, na němž vystoupí pardubická Komorní filharmonie s dirigentem Janem Kučerou a houslistou Josefem a violoncellistou Petrem Špačkovými. „Bratři Špačkové jsou velmi zajímavý fenomén současné české vážné hudby, neboť se málokdy stává, aby dva sourozenci byli zároveň špičkovými umělci,“ sdělil umělecký manažer festivalu Pardubické jaro Josef Krečmer. Tématem úvodního koncertu bude 170. výročí zahájení železniční dopravy v Pardubicích, která výrazně ovlivnila rozvoj Pardubic i celého okolního regionu. „V rámci koncertu proto zazní skladby, které jsou tematicky spojeny s železnicí, například skladby Eduarda Strausse s názvy Ohne Bremse (Bez brzdy) a Ohne Aufenthalt (Bez zastávky) či hlavní melodie filmů Most přes řeku Kwai či Ostře sledované vlaky,“ dodal Krečmer. Ostatní koncerty festivalu připomenou i další významná výročí – 330 let od narození geniů barokní hudby Johanna Sebastiana Bacha a Georga Friedricha Händela a 250 let od narození českého kantora a skladatele Jakuba Jana Ryby.
V koncertních sálech a památkových objektech Pardubic a okolních měst se představí umělci a soubory z České republiky, Slovenska, Japonska, Německa a Francie. Dramaturgie festivalu nabídne jak známé skladby mistrů klasické hudby, tak i barokní hudbu či interprety, kteří se zaměřují na netradiční pojetí vážné hudby. Na začátku března například zazní ve Východočeském divadle v Pardubicích program Gypsy Baroque, který propojí barokní hudbu s romantismem a hudbou etnickou. Dva koncerty budou mít také mladí violoncellisté z uskupení Prague Cello Quartet, které se prezentuje vtipným provedením a širokým repertoárem, jenž zahrnuje i filmové skladby nebo hity známých světových kapel populární hudby. Na konci dubna pak festival zakončí Symfonický orchestr hlavního města Prahy (FOK) pod vedením německého dirigenta Heiko Mathiase Förstera s violoncellistou Tomášem Jamníkem.
Mezinárodní festival Pardubické hudební jaro pořádá obecně prospěšná společnost Barocco Sempre Giovane. Záštitu nad letošním ročníkem převzal ministr kultury Daniel Herman, Rada Pardubického kraje a Statutární město Pardubice. Vstupenky v předprodeji lze zakoupit v turistických či informačních centrech měst, kde se koncerty uskuteční, nebo elektronicky v síti Ticketportal. Kompletní program jednotlivých koncertů lze nalézt na webových stránkách festivalu http://pardubickehudebnijaro.cz/.
Vojtěch Jurásek
Kontakty:
Vojtěch Jurásek, PR manager Mezinárodního festivalu Pardubické hudební jaro
E-mail: vojtech.j.jurasek@gmail.com
Mobil: 733 755 964
Web: www.pardubickehudebnijaro.cz
Josef Krečmer, Umělecký ředitel Mezinárodního festivalu Pardubické hudební jaro
E-mail: josef.krecmer@barocco.cz
Mobil: 775 370 600
Web: www.barocco.cz