Praha (Pressweb) - Připravujete výbavičku pro miminko a na seznamu vám svítí jako jeden z nejdůležitějších bodů kočárek?
Vybíráme kočárek pro miminko
Někteří rodiče mají velmi přesnou představu, třeba jim už jen vyladit detaily, jiní nevědí, kde začít a podle čeho vlastně vybírat.
Přečtěte si 10 tipů, aby se vám lépe zvažovali všechna pro a proti. Klidně si doma sepište poznámky, abyste nezapomněli v obchodě zeptat na cokoli, co je pro vás důležité.
1. Jaký kočárek koupit podle věku miminka?
Zpravidla prvním vozem nejmenších miminek je hluboký kočárek s vaničkou. Jak děťátko roste, prochází řada na další level: sportovní kočárek, případně ultralehký "golfáč."
Možná se rozhodnete vybavit to jedním tahem a zvolíte trojkombinaci kočárku - hluboký, sportovní kočárek a autosedačku v jednom:
Výhodou je například možnost snadné manipulace při překládání miminka z auta do kočárku - z auta vyberete autosedačku a namontujete ji na podvozek kočárku pouhým kliknutím.
Trojkombinace vyjde v zásadě levněji, ale na druhé straně, jak nevýhoda se jeví, že nemusí splňovat měnící požadavky vašeho dítěte, které ukáže až čas - například nemusí sedět velikosti jednotlivých částí, problém může být skladnost nepotřebných částí, atd.
Pokud trojkombinaci oželíte, postupně si pořídíte všechno, co bude miminko aktuálně potřebovat.
2. Jak dlouho bude miminko v kočárku?
Jsou miminka, které by již v půl roce nejraději "vyskočili" z hlubokého kočárku, ale přece jen, přesunout miminko do sportovní verze kočárku je ideálně až v době, kdy miminko pevnější sedí, zhruba v 8. měsíci. Měli byste vědět, že pasivní sezení zádům škodí.
Pokud kupujete hluboký kočárek pro novorozence, třeba myslet na to, že ho bude využívat ještě minimálně půl roku. Miminka rychle rostou, vanička by měla být dostatečně velká, aby se do ní vešlo i půlroční dítě. Více si můžete přečíst také v článku Kupujeme hluboký kočárek.
Ve sportovním kočárku se mrňous nasedá dost, využijete ho až do 2. - 3. roku. Přečtěte si, jaký sportovní kočárek koupit.
3. Kočárek nový nebo z druhé ruky?
Pokud nepodléháte módním trendům a nevadí vám doma o sezónu "zastaralý" model, koupě použitého kočárku je docela ekonomickou volbou.
Ideální je, pokud kupujete takový kočárek od známých, kterým důvěřujete. I proto, že reklamovat použitý kočárek může být problém.
Při koupi z druhé ruky si všímejte nejen to, zda kočárek vypadá používaný a opotřebovaný, ale i možné poškození vzniklé používáním a manipulací, chybějící komponenty (například ochranné pásy).
Příbuzná téma, která by vás mohla zajímat, se týká autosedaček z druhé ruky: ano či ne?
4. Hmotnost kočárku
Pokud vážíte 50 kilo i s botami, bydlíte v kopcovitém terénu s množstvím schodů a ještě k tomu se stále kazí výtah, v takovém případě potřebujete lehčí typ kočárku s odlehčenou konstrukcí, který v nutném případě i přenesete.
5. Velikost / skladnost kočárku
Pokud bydlíte v paneláku, velikost kočárku by neměla bránit tomu, abyste se s ním nenarvali do výtahu a bezpečně za sebou zavřeli dveře.
Tento bod se týká i přenášení kočárku v autě. Ověřte si, zda se vám do kufru auta po naložení kočárku vejde i něco jiného.
Dále, ne všechny kočárky se skládají "na placku" jedním, či dvěma tahy rychle a bezproblémově, takže si v prodejně vyzkoušejte, jestli na ten speciální grif nebudete muset pokaždé volat manuálně zručnější "tatínka." Pokud je pro vás sklápění / vyklápění kočárku velká věda, raději se poohlédněte po jiném.
6. Ručka na kočárku
Ručka na kočárku musí být nastavitelná, aby byla v přiměřené výši, zda bude kočárky máma nebo táta dítěte.
Pro mnohé mámy je důležité udržovat s miminkem oční kontakt během pobytu v kočárku. Takže vás také může zajímat, zda je ručka na kočárku překlápěcí, tedy, zda může miminko sedět nejen ve směru jízdy, ale také být miminko otočené k vám, abyste mu viděli do tváře.
7. Kolečka na kočárku a brzdění
Často diskutovaným tématem jsou kolečka na kočárku (čtyřkolové kočárky, tříkolové, dvojitá kolečka vpředu, dvojitá kolečka všude) a jejich velikost, která je věcí vkusu.
Co však s vkusem nesouvisí, je jejich pohyblivost - otázka zní: fixní kolečka, či rotační? Potřebujete vědět, jestli budete častěji kočárek po bezbariérových prostorách a širokých upravených chodnících, pro které postačí fixní kola. Rotační kolečka však můžete zablokovat, když budete potřebovat.
Dobrou volbou jsou i nafukovací kolečka, často jdou ruku v ruce s odpružením kočárku, jejich nevýhodou je, že tak jako na kole či na autě, i při kočárkování můžete dostat defekt.
Ideální je, pokud má kočárek na ručce i ruční brzdu, běžná bývá centrální nožní brzda na klasické zašlápnutí a také malé brzdy na předních kolech.
Více k tomuto tématu najdete v článku Technické parametry kočárku.
8. Barva a potah kočárku
Citlivým bodem je výběr barvy potahu a jeho odolnost a tloušťka na namáhaných místech. Obecně platí, že příliš světlá se rychle zašpiní, ale velmi tmavá na ostrém slunci může zešedivět.
Nechte si předvést odstranění potahu a informujte se na způsob čištění (rozmačkaného banánu). Sama zkuste několikrát složit a rozložit kočárek, a vězte, že jakýkoliv vám bude neustále ztrpčovat život.
9. Úložný prostor, taška
Pro úložný prostor je důležité, aby byl pro přiměřeně velký, z odolného materiálu. Kromě nákupu se tam směstnají množství potřebných věcí pro děťátko. A měli byste se k němu dostat i tehdy, když miminko v kočárku leží (ideálně ne rovnou na nákupu).
Pokud je taška součástí výbavy kočárku, zkontrolujte, zda plně naložená neohrozí jeho stabilitu a zda vám nepřekáží při chůzi.
Některé kočárky mají i pultík na nápoje a jiné drobnosti, případně skejt pro starší dítě.
Dobrým kamarádem do deště je pršiplášť na kočárek. Pokud se vám zdá cena originálního pláštěnky příliš drahá, zkuste raději univerzální. To se týká i slunečníku na kočárek, zda síťky proti hmyzu.
10. Servis, náhradní díly, reklamace
Zeptejte se na možnosti zabezpečení náhradních dílů, servisu a délku záruční doby.