Pojištění proti hackerům se vyplatí leteckým společnostem

Některé pojišťovny jdou s dobou, takže nabízí pojištění i proti hrozbám 21. století.
Zadavatel: Wobsah s.r.o. | 3.8.2015 | Finance, ekonomika

Praha (Pressweb) - Jednou z nich je pojišťovna AIG, která v poslední době zaznamenává rostoucí zájem o pojištění proti kybernetickým problémům. Zejména útoky hackerů jsou dost reálnou hrozbou.

Vzpomínáte na červnovou kauzu okolo polské letecké společnosti LOT? Došlo k DDoS útoku na jejich servery, incident se dotkl 1400 pasažérů a muselo kvůli němu být zrušeno 10 letů. Polskému dopravci v tu dobu utekla značná část výdělku, který by mu pojišťovna vyplatila, kdyby měl pořádné pojištění leteckých rizik.

„Případ letecké společnosti LOT je ukázkou, že hackerský útok má nejenom finanční dopad, ale může ohrozit i reputaci dané společnosti. V rámci pojištění Cyber Edge zajištuje AIG nejenom případné ušlé zisky, ale zároveň poskytuje konzultace s IT odborníky, právníky a hradí náklady spojené s krizovou komunikací,“ uvedl Marko Antič, vedoucí oddělení finančních rizik české pobočky pojišťovny AIG.

Pojišťovna AIG v poslední době zaznamenala právě nárůst zájmu o pojištění Cyber Edge. Pokud ho máte, jste finančně chránění v případě odcizení hardwaru nebo ztrátě důležitých firemních dat. Zaplacena vám bude přímá škoda a zároveň i náklady spojené s vypořádáním se s útokem (vyšetření, právník, krizová komunikace).

Na co všechno se pojištění proti kybernetickým hrozbám vztahuje

Program Cyber Edge pojišťovny AIG není jen o řešení následků kybernetických útoků. Zaměřuje se rovněž na prevenci, nabízí bezpečnostní aplikace pro iOS a Android a snaží se minimalizovat riziko, že k nějakému útoku vůbec dojde.

Každopádně když už se něco stane, pojištění vám pokryje náklady v případě:

  • selhání zabezpečení sítě nebo dat
  • úniku dat, porušení ochrany osobních údajů (zaplatí náklady na komunikaci s veřejností atd.)
  • narušení obchodní spolupráce vlivem selhání zabezpečení sítě (zaplatí ušlé zisky a provozní náklady)
  • vydírání hackerem, který má důležité informace o společnosti (zaplatí částku, kterou požaduje vyděrač, nebo náklady na vyšetřování)
  • problémů s obsahem distribuovaným na internetových stránkách (zaplatí pokuty za autorská práva, porušení obchodní známky, narušování soukromí, …)

Přestože vzhledem k červnovým událostem s polskou leteckou společností je pojištění aktuální právě pro přepravní společnosti, útoky hackerů se netýkají jen jich. Často jsou cílem i finanční ústavy nebo energetické firmy. Těm všem by se pojištění proti kybernetickým hrozbám vyplatilo.

Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.