Dříve neodmyslitelná součást pánské módy, která dnes již může být vnímána jako něco neobvyklého a výstředního, něco co už v běžném životě prakticky nevídáme a je záležitostí svateb. Jsou ale buřinky, pánské kulaté klobouky, opravdu jen přežitkem minulé doby a jsou právem označovány oním nelichotivým slovním spojením „totálně out“?
Pánská móda – vznik a vývoj buřinek
První buřinka tohoto typu spatřil světlo světa již v roce 1849. Stalo se tak v londýnské dílně návrhářů klobouků Thomase a Williama Bowlerových. Ti měli za úkol vytvořit nový prototyp pánského klobouku pro objednávku kloboučnické společnosti James Lock & Co. of St James's. Ta měla splnit přání Norfolkského hraběte Thomase Williama Cokea, jenž po nich požadoval pokrývky na ochranu hlavy pro hajné na svém panství. Nově vzniklý produkt byl pojmenován po něm, tedy „coke“. To se však záhy změnilo, když začala v roce 1850 vyrábět firma Bowler & Son vyrábět úplně stejný typ klobouku. Právě po nich už si buřinka v angličtině uchovala své jméno až do dneška, tedy bowler hat.
Od dělníků k vyšším vrstvám
Když se řekne buřinka, každý z nás si ihned vybaví kruhy vyšší společnosti. Co už ale tak známé není, je fakt, že právě tyto pokrývky hlavy byly zpočátku velmi oblíbené u vrstev nižších, u dělníků a mužů, kteří se živili tvrdou prací. Tak například v Americe si je pro jejich praktičnost a odolnost oblíbili nejen dělníci, pracující na stavbě železnice, ale dokonce i kovbojové. Buřinky jim velmi dobře držely na hlavě a to i při silném větru, takže pak bez obav mohli třeba vystrčit hlavu z okna jedoucího vlaku. Teprve až na počátku 20. let 20. století se buřinky rozšířila i do vyšších tříd, velmi často zdobily hlavy businessmanů a zaměstnanců bank či jiných finančních institucí. Jejich zlatou érou byla právě dvacátá a třicátá léta minulého století. Na hlavách londýnských burzovních makléřů a bankéřů se buřinky udržely až do konce 60. let. V dnešní době je nosí už jen příslušníci britské královské gardy.
Slavné buřinky
I tyto klobouky měly své významné nositele, se kterými jsou neodmyslitelně spjaté. Patřily mezi ně hvězdy němého filmu Stan Laurel a Oliver Hardy, ale i celosvětově proslulý Charlie Chaplin, jehož si lze bez buřinky jen stěží představit. Vidět jsme ji mohli i na hlavě britského ministerského předsedy Winstona Churchilla či českého herce Jiřího Šlitra.