Praha (Pressweb) - Víte, že výroba palet podléhá přísným normám, jichž se musí domácí výrobci držet? Normy například stanovují, z jakého dřeva se palety musí vyrábět, jaké druhy palet se považují za standardní, nebo kolik hřebíků se musí použít na sbití palety. České normy rozlišují vratné a nevratné palety, stanovují technické požadavky na jejich výrobu i zkoušení. Ano, kvalita palet se ověřuje testem a laicky řečeno, kvalitní paleta musí vydržet i hrubé zacházení. Výrobci těchto transportních desek mají k dispozici celkem 24 norem a předpisů, bez kterých se při paletové výrobě neobejdou.
Výroba palet zahrnuje vratné i nevratné transportní podložky
Běžná výroba palet zahrnuje zejména produkci standardních vratných i nevratných podložek. Například standardní vratná paleta prostá může mít až deset rozměrů, délka i šířka jsou v rozpětí 600 až 2 400 mm, nosnost jedné palety je 250 až 2500 kilogramů. Na jejich nosnosti také záleží, kolik palet se zbožím se může dávat na sebe neboli stohovat. Dalšími požadavky, jimiž se řídí výroba palet, jsou například kvalita použitého dřeva, jeho opracování, počet suků, oblin i značení. Na středním špalíku musí být uvedeny tyto údaje – vratná či nevratná paletu, výrobce, nosnost palety i počet vrstev při stohování.
Výrobu europalet schvaluje železnice
Pro mezinárodní přepravu jsou určeny tzv. europalety. Výroba palet tohoto typu s označením EUR podléhá licenci národního železničního dopravce sdruženého v Mezinárodní železniční unii (UIC). Výrobní požadavky jsou přísné. Paleta má například pouze jeden rozměr – 1200 x 800 mm, je čtyřcestná, to znamená, že vidle vysokozdvižného vozíku ji mohou nabírat ze všech čtyř stran, a dřevo nesmí mít větší vlhkost než 22 procent. Od standardní palety prosté se odlišuje mj. značením. Na pravém špalíku je značka EUR v oválu, na levém špalíku logo schvalující železnice, a na středním je kód výrobce a datum výroby.