Praha (Pressweb) - Slovo vitalita je stále častěji skloňováno jak v lékařském prostředí, v médiích, tak zejména v marketingových sděleních ve všech pádech. Co ale vlastně vitalita je? Jak by měl vypadat vitální člověk? Slovník cizích slov vysvětluje vitalitu jako životní sílu, životaschopnost či životnost a jako vitálního označuje člověka temperamentního, plného životních sil a elánu. V každodenním životě považujeme za vitální ty osoby, které jsou schopny i ve vyšším věku vést samostatný aktivní život bez zásadních omezení. Zůstat i v seniorském věku vitálním si přeje každý z nás, realita je však jiná. Čekárny lékařských ordinací jsou plné pacientů, kterým vitalita vlivem stresu, úzkostí, únavy, špatné výživy, nezdravého bydlení či pracovního prostředí evidentně chybí.
O vitalitu je potřeba pečovat již v mladším věku
Chceli být člověk vitálním i ve vyšším věku, měl by se o to svým životním stylem a svými návyky sám přičinit, a čím dříve tak učiní, tím lépe. V praxi to znamená, že by každý, kdo chce zůstat vitálním, měl pečlivě dbát na pestré složení svého jídelníčku s dostatkem ovoce, zeleniny, potravin obsahujících vápník a železo, omezit spotřebu soli a cukru a hlídat si hladinu cholesterolu. Důležitý je také pravidelný pohyb, pozitivní myšlení a spánek.
Podle odborníků ke zvýšení vitality v seniorském věku výrazně přispívají následující faktory:
- Lehký pocit hladu způsobuje pomalejší látkovou výměnu, a tím pádem pomalejší opotřebovávání organismu.
- Láska a sex jsou považovány za nejlepší omlazovací prostředek, jelikož mozek produkuje adrenalin a imunitní systém se pak lépe vyrovnává s nemocemi.
- Vitamíny zvyšují odolnost buněk proti volným radikálům, což jsou odpadní produkty látkové výměny, které buňkám ubírají bílkovinu potřebnou k životu.
- Kyslík− spaní u otevřeného okna a sportování na čerstvém vzduchu je nejlepším způsobem, jak okysličit tělo přirozenou cestou.
- Pozitivní myšlení – štěstí a spokojenost posilují obranyschopnost organismu vůči nemocem.
- Chlad − snížením okolní teploty se zpomaluje látková výměna, proto je dobré se v zimě příliš nenavlékat a spát ve studenější místnosti.