Praha (Pressweb) - Proč se používají ocelové plechy na střechy či opláštění? Protože ve spojení s izolací vznikají tzv. sendvičové panely, s nimiž se velmi dobře pracuje a stavba roste velmi rychle. Sendvičové panely se skládají ze dvou ocelových plášťů, přičemž vnitřek je vyplněn minerální izolací, polyuretanovou (PUR) nebo polyisokyanurátovou (PIR) pěnou. Ukázalo se totiž, že panely jsou levnější, než stavět skladovou halu s cihel a pak složitě instalovat tepelnou či požární izolaci. Samozřejmě jsou jiné panely na střechu či opláštění, ale jednotlivé díly mají standardizovaný rozměr a to urychluje přípravu, projekci a montáž.
Plechy s izolací odolávají povětrnostním změnám
Sendvičové panely s plechy mají vynikající izolaci, což umožňuje v halách udržovat přijatelnou teplotu i za použití menšího množství energie. Ocelové plechy jsou poměrně odolné proti povětrnostním vlivům, kromě toho se vnější obal ošetřuje buď lakem, nebo zinkem, takže se jeho odolnost ještě zvyšuje. Samotný plech je hladký, takže už nevyžaduje žádnou údržbu. Haly postavené ze sendvičových panelů jsou využívané jako skladovací, obchodní či provozní. Jejich výhodou je, že se dají zvětšit, zmenšit i jinak přizpůsobit změněným podmínkám či situaci.
Nabídka plechů je široká
Samotné plechy se využívají zejména v karosářském průmyslu nebo jako opláštění strojů a zařízení. Vyrábějí se v různých tloušťkách podle toho, zda jde o plechy černé válcované za studena či za tepla, pozinkované, hladké či tvarované. Například plechy pozinkované dodává firma Technimat Teplice v tloušťkách od 0,55 do 3,0 mm. Pro schodiště a rampy se používají tzv. silné plechy s výstupky ve formě slzy či rýh. V současné době oblíbeným plechem je tahokov, což je děrovaný plech, který se následně vytahuje a vytváří různě tvarovaná oka. Používá se jako výplň plotů, na schodiště či balkony.