Praha (Pressweb) - „Zlato je cesta zpět,“ reagoval pro portál lektor Unicorn College a hlavní analytik Raiffeisenbank Michal Brožka. Podle něj ale zlato v rezervách centrálních bank zůstane pravděpodobně ještě dlouho.
„Co by se muselo stát, aby k něčemu takovému došlo? Například hyperinflace,“ usoudil David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny. „Zlato by se rezervním aktivem stalo jen v případě vážné ztráty důvěry společnosti v peníze,“ dodal šéfekonom Monety Money Bank Petr Gapko. Také Patrik Hudec z investiční společnosti Generali Investments si myslí, že zlato už se rezervní měnou nestane.
„I přesto, že drtivá většina institucionálních analytiků tvrdí, že návrat ke zlatému standardu je nereálný, zdá se, že opak bude pravdou. Se zlatem se totiž počítá jakožto s páteří nové rezervní měny,“ poznamenal hlavní analytik akciové společnosti Zlato David Marášek.
Připomněl, že východ pod vedením Číny se už stal iniciátorem tohoto procesu. Rekordní nákupy zlata Číny, Ruska a Indie v posledních pěti letech, ale také založení a zahájení provozu Asijské banky pro investice do infrastruktury letos v lednu, jsou silnými signály, že tento proces již začal.
Ztráta kredibility nebo úplné selhání západních centrálních bank podle Maráška povede k hledání alternativy, jak „ukotvit“ dluhovou megabublinu a najít opět poctivou formu peněz. „Právě nové praktiky a experimenty centrálních bank jako je právě kvantitativní uvolňování, ale také záporné úrokové sazby, či kontinuální měnové intervence, mohou už velmi brzy způsobit ztrátu kredibility těchto institucí,“ varoval analytik.
Peníze, které centrální banky tisknou, nejdou do ekonomiky, ale zůstávají na účtech centrálních bank. Jinými slovy, centrální banka převzala roli mezibankovního systému, konstatoval portál Zlato.cz. Banky nejsou schopny dostat nové peníze do ekonomiky prostřednictvím nadměrného úvěrování i díky regulaci. Ta se navíc zpřísňuje, připomněl.