Elektronickou komunikaci jsme sáli doslova s mateřským mlékem. „Zase máme vyplňovat nějaké papíry a posílat poštou,“ zuříme s Martinem každou chvíli, když se věc nedá vyřídit online. Oba jsme komputery odkojení. Už jako malé kluky nás bavilo hrát si s počítačem a tahle vášeň nám zůstala až do dospělosti.
Počítače, to je náš život
Právě kvůli naší lásce ke komputerům jsme si společně založili eseróčko. Hrozně nás baví počítače spravovat. Jasně, taky jsme na počítačích hráli hry, programovali, ale vášeň k vrtání se ve strojích nakonec převážila nad programátorskými hrátkami. Představa dělat někde správce sítě nás ale taky nenadchla. To je nuda. Ovšem počítače jsou náš život, vždycky nás bavilo hrabat se v nich. Servis na PC, notebooky, tablety byl jasnou volbou…
Společně nadáváme na buzeraci
Možnost si všechno uložit na harddisky a jiná paměťová média v nás navíc vypěstovala nechuť k papírování. „Proč mít všude spousty šanonů a potiskovat tuny papíru, když se všechno dá uložit? Šetřme naše lesy,“ říkali jsme si s Martinem už mnohokrát. Nechápavě kroutíme hlavou pokaždé, když si na nás úřady chtějí posvítit s nějakým papírovým výkazem. „Nešlo by to všechno online? Určitě šlo, tak proč nás zase buzerují,“ znělo z našich úst unisono. Naštěstí už v minulých letech samy úřady nutily podnikatele komunikovat elektronicky, dočtete se o tom zde.
Myš nám přirostla k ruce
Počítačová myš nám za léta používání přirostla k ruce a neradi se jí vzdáváme. Navíc si myslíme, že při online komunikaci se všechno dá řešit rychle a snadno. Jak říká tento článek, brzy se možná dočkáme i elektronických občanek. Nemusíte čekat, než pošta konečně doručí váš formulář a vy dostanete od úřadu odpověď. Řady jedniček a nul létají. Kromě toho si myslíme, že online komunikace hodně zjednodušuje celou džungli byrokracie, na kterou jsou podnikatelé včetně nás alergičtí.
Nejsme žádní spasitelé
Neváhali jsme a hned poté, co jsme si náš počítačový servis založili, pustili jsme se i do zavedení elektronické komunikace. Náš plán? Nemuset na úřady pokud možno vůbec. Filozofie našeho eseróčka spočívá v tom, že ihned reagujeme na požadavky našich zákazníků. „Jasně, hned tam jedeme,“ tato slova se v telefonu ozývají i v noci nebo o víkendu. Nechceme si hrát na spasitele, ale když někomu spravíme nefunkční počítač, který mu klekl v tu nejméně vhodnou chvíli, máme z toho docela dobrý pocit.
Bouchneme podpis a je hotovo
Proto nám už nezbývá čas na zbytečné běhání po úřadech. Zřídili jsme si datovou schránku a elektronické podpisy. Kvalitní, dobře nabušené počítače a rychlé připojení k internetu je pro nás samozřejmostí, jsme přece počítačová firma. Není pak nic jednoduššího, než k elektronicky vyplněným formulářům prostě bouchnout elektronický podpis a poslat je, nebo třeba nahrát do aplikace úřadu. Klidně to můžete dělat doma na gauči s nohama nahoře, přesně tohle si vychutnáváme.
Z fronty na finančáku mám osypky
„Hele, víš, že už 80 % malých a středních podnikatelů využívá elektronickou komunikaci s úřady?“ řekl mi tuhle Martin, když jsem ráno dorazil do firmy. „Zhruba polovina má i elektronický podpis,“ dodal. Potvrdil to prý nový výzkum. „A ty se divíš?“ opáčil jsem. „Z představy, že bychom museli daňové přiznání vyplňovat ručně, a pak stát tu frontu na finančáku, mám osypky,“ prohlásil jsem. Jenže Martin tímhle neskončil. „Vzpomínáš, jak jsme chtěli dělat počítačová školení? Možná by tohle byl dobrý nápad. Spousta podnikatelů si s tou elektronickou komunikací pořádně neví rady.“ Přikývl jsem. Minimálně za úvahu by to rozhodně stálo…