Praha (Presweb) - I mírná zima nás může potrápit ledem a sněhem, který pokrývá chodníky, způsobuje těžkosti při chůzi a často je příčinou úrazů. Škrabky na sníh či sněhové frézy uklidí sníh částečně, ale led zůstává. Navíc se pod vrstvou sněhu ani nedá zjistit. Jediným účinným prostředkem v našich podmínkách je posypová sůl. Používá se už dlouho a je účinná do -7 až -9 stupňů Celsia. Výhodou je, že ji lze aplikovat velmi rychle snadno. Posypou se s ní chodníky, parkoviště, nakládací prostory, schodiště či rampy. Posypovou sůl stačí rozházet lopatou, ručním rozmetadlem nebo posypovým vozem.
Posypová sůl je výhodná nejen v soukromých domech na chodníčky či schodiště, ale zejména na veřejných chodnících a komunikacích. Protože za veřejné chodníky v obci je zodpovědný tamní úřad, žádosti o odškodnění za úrazy na ledu směřují právě tam. Málokdo ale ví, že úraz je třeba doložit lékařskou zprávou či záznamem z policie. Škodu pak vyplatí pojišťovna, u níž má majitel chodníku pojištění z odpovědnosti. Vždy je však dobré si pořídit fotodokumentaci místa, kde se úraz stal. Úřady si někdy myslí, že posypová sůl je účinná při každé počasí. Jakmile však teploty klesnou pod -10 stupňů, rozmrazovací schopnosti soli klesají. Sůl je naprosto neúčinná při mrazech pod -20 a je nutné uplatnit posyp škvárou.
V rozmetadlech a posypových strojích na chodníky a silnice se používá posypová sůl o zrnitosti 0,2 až 6 mm. Někdy se vyplatí připravit vodní roztok soli, který je ještě účinnější. Když sněží méně, stačí 10 g soli na metr čtvereční. Při intenzivním sněžení a výskytu ledu se aplikuje dvojnásobné množství. Posypová sůl je chlorid sodný a do posypových strojů se někdy přidávají přípravky, které zabraňují slepování hrudek. Právě proto je vodníroztok výhodnější.