Praha (Pressweb) - Ať už jste dostali výpověď či se rozhodli práci změnit sami nebo jste čerstvým absolventem, základem je mít jasnou představu, v jakém oboru byste chtěli pracovat, zda hledáte práci jen ve svém městě nebo v regionu nebo jste ochotni se za pracovní nabídkou přestěhovat nebo dojíždět. Jakmile máte v tomto jasno, vypracujte si profesionální životopis a nezapomeňte ani na motivační dopis, najděte si firmy v okolí a pošlete své životopisy personalistům, obraťte se na své známé a poptejte se, zda někdo o nějaké pracovní příležitosti neví. Pak si zmapujte pracovní trh. Navštivte pracovní webové portály (např. airjobs.cz), podívejte se na aktuální pracovní nabídky, přihlaste se k odběru inzerátů od firem, pro které by vás bavilo pracovat a samozřejmě si vytvořte vlastní pracovní profil, na jehož základě budete pravidelně do mailu dostávat nejnovější pracovní příležitosti z oboru a lokality, které vás zajímají. Na inzeráty odpovídejte co možná nejdříve, některé nabídky práce jsou aktuální jen několik dnů.
Když váš životopis personalisty zaujme, pozvou si vás na osobní pohovor, tady se můžete dopustit řady chyb. Uvědomte si, že pohovor vlastně začíná v momentě, kdy do dané společnosti nebo firmy vkročíte. Usmívejte se a zdravte všechny, které na chodbě potkáte. Nebuďte nepříjemní na hlídače parkoviště, na recepční či sekretářku, nikdy nevíte, kdy se o vašem chování mohou zmínit dalším lidem a jestli o vás bude kolovat, že jste nepříjemní, arogantní a zlí, tak si šéfové dobře rozmyslí, zda takového člověka chtějí mít v týmu. Samozřejmě důležitou roli hraje také to, zda příjdete včas, zda jste vhodně oblečeni a jak celkově vystupujete. Bojácnost, nervozita a uzavřenost nejsou na místě.
Největší chybou je, když se personalistů začnete vyptávat, jaký je šéf, zda můžete odcházet z práce dříve domů nebo jestli můžete občas pracovat z domova. Pokud o těchto bodech nezačnou personalisté sami mluvit a uvádět je jako zajímavosti, nikdy se nevyptávejte. Stejně tak mezi zakázané otázky patří zjišťování možnosti povýšení (mohlo by to působit, že jste velmi ambiciózní a vlastně vám nejde o nabízené místo, ale spíše o ředitelskou židli). Také se hned v úvodu pohovoru neptejte na plat. Některé firmy finanční ohodnocení uvádějí přímo v inzerátu nebo s platovými podmínkami začnou sami personalisté, nikdy byste tuto otázku neměli položit první a už vůbec né v úvodu pohovoru. Mohlo by to působit, že vás vlastně nezajímá práce nebo daná firmy, ale jen a jen peníze a mezi řádky se tak dá vyčíst, že byste pro peníze udělali cokoliv, klidně za pár dnů odešli ke konkurenci.
Hledání práce je poměrně složitý proces, který musíte mít promyšlený a měli byste být připraveni na každou fázi, jedině tak budete úspěšní. Pokud se vám hledání práce již delší dobu nedaří, projděte si celý proces znovu a zjistěte, v jaké fázi děláte chybu. Ze svých chyb se samozřejmě poučte. Hodně štěstí!