Půjčky dnes už nejsou žádné tabu, naopak. Půjčky pro mnohé z nás mohou být i spasiteli v různých situacích. Ať už se vám rozbilo auto nebo vám jen přijde týden do výplaty příliš dlouhý, pravděpodobně o jednu takovou půjčku žádat budete. Jen tedy při pohledu na tak obrovskou nabídku půjček si nebudete vědět rady, po jaké nabídce sáhnout. Proto vás seznámíme s tím hlavním rozdělením půjček, ať se ve světě půjček lépe vyznáte.
Základním rozdělením půjček je na nebankovní a bankovní. Toto rozdělení není třeba nijak více specifikovat, snad jen tak, že v rámci bankovních půjček si lze samozřejmě půjčit víc než v rámci nebankovních (nebankovní instituce nabízí často půjčky sahající do stovek tisíc korun maximálně). Půjčky se pak od sebe liší i splátkovými podmínkami, dále také úrokovou sazbou a dalšími věcmi, které je třeba před výběrem poskytovatele srovnat či porovnat.
Dále se půjčky rozdělují na účelové a neúčelové
Nebankovní a bankovní úvěry se dále dělí na účelové a neúčelové. Účelové půjčky jsou klientovi schvalovány za konkrétním účelem. Bez udání účelu nejsou účelové půjčky poskytnuty. Nejčastěji bývá důvodem účelových půjček třeba bydlení nebo nový automobil. Jelikož poskytovatelé účelové půjčky moc dobře vědí, k čemu jsou peníze použity, je zde o něco nižší úroková sazba než u neúčelových úvěrů.
Co se týče neúčelových půjček, tyto půjčky jsou schváleny bez udání účelu, tedy klient nemusí říct, na co peníze potřebuje. Bohužel díky nejistotě věřitelů jsou půjčky obvykle s trochu větším úrokem.
Jak se dělí půjčky dál?
Pak existuje celá řada půjček lišící se třeba jen svou výší. Existují například SMS půjčky, což jsou půjčky vyřízené a schválené prostřednictvím SMS, kdy si lze tímto způsobem půjčit pár tisíc korun, které zrovna potřebujete. Nebo existují rychlé půjčky online, což je třeba Razdva půjčka, v rámci které vám peníze přijdou do patnácti minut od schválení úvěru. Nebo tu jsou půjčky do výplaty, tedy půjčky, o které se žádá v době, kdy je týden do výplaty příliš dlouhý.