O kryptoměnách se poslední roky vedou dlouhé diskuze, a to především od momentu, kdy se zapsaly do povědomí široké veřejnosti. I když jejich rozjezd byl poněkud pomalý a do jisté míry krkolomný, zejména poslední měsíce se nesou ve znamení velmi zajímavých scénářů, jež se na kryptoměnové burze odehrávají. A to nemluvíme pouze o Bitcoinu coby nejznámější a vůbec první digitální měně na světě. Zajímavého vývoje se dočkaly i jiné, k jejichž zrodu došlo později. Pakliže patříte k nováčkům v tomto světě, pojďte společně s námi pochopit jejich princip.
Digitální měna, která měla způsobit revoluci
Kryptoměny jsou digitální měnou, k jejichž vzniku došlo v roce 2008, respektive 2009. Jejich účelem bylo především zajistit rychlé platby v reálném čase mezi státy napříč celým světem. Nakonec byly vyvinuty s pamatováním na bezpečnost uživatelů, vysoce decentralizované a vyšší transparentnost finančnímu systému taktéž přinesly.
Fungují na šifrovaném základě
V porovnání s klasickými penězi jsou kryptoměny velmi složitým nástrojem po stránce technologické. Mluvíme o digitální měně stojící na kryptografickém čili šifrovaném základu, která ke svému fungování používá takzvanou per-to-per síť. A přesně díky tomu mluvíme o zcela decentralizované měně, která není prakticky ničím ani nikým ovlivnitelná. Ona decentralizace je synonymem pro rovnováhu. Všichni jsou si zde rovní i díky tomu, že. banka není zapotřebí.
Žádná regulace ani kontrola
Jak už bylo zmíněno, decentralizace kryptoměn přináší řadu benefitů, kterými se od tradičních peněz do jisté míry liší. Řeč je konkrétně o nulové regulaci a kontrole, také žádných poplatcích za převody mezi krypto-peněženkami nebo mezi mobilními telefony.
I kryptoměny mají svůj „mozek”
Stejně jako lidé, i Bitcoin a další kryptoměny mají svůj „mozek”. Fungování celé decentralizované sítě stojí na bedrech technologie blockchain, což je řetězec složený z bloků. Blockchain můžeme popsat jako distrubovanou decentralizovanou databázi, kde jsou zaznamenány prakticky veškeré informace a transakce spojené s danou kryptoměnou. Uživatelé zmiňované per-to-per sítě tuto databázi sdílí.