Máte doma starší keramické sošky, které byste chtěli trochu ozvláštnit a renovovat nebo přidat další druh keramiky? Ručně vyráběná keramika má své neodolatelné kouzlo, bohužel ale často podléhá znečištění a vytváření patiny. I to může být efektní, ale ne vždy žádoucí. Zkuste následující techniky, kterými ze starých keramických kousků vytvoříte nové umělecké dílo.
Zkuste malování fixami
Nejjednodušším způsobem je keramiku pomalovat speciálními fixami na porcelán, které seženete v papírnictví nebo hobby potřebách. Nejlepší je vybírat světlejší kousky a větší plochy, například keramické truhlíky. Po zaschnutí je většinou třeba fixy zapéct, aby se nerozmazávaly nebo nesmývaly. Práce s nimi je velmi jednoduchá.
Efektní mramorování
Originální kousky vytvoříte také technikou mramorování. Je jednoduchá, ale výsledek je velmi efektní. V papírnictví nebo hobby obchodě zakoupíte speciální mramorovací barvy, pak už budete potřebovat jen větší nádobu s vodou a trochu času. Na hladinu vody nakapejte libovolné barvy a špejlí nebo párátkem je mírně promíchejte, aby vytvořily kýžený vzor. Nesmí se ale úplně smíchat.
Pak do vody pomalu namočte například keramický květináč a mírně s ním otáčejte, aby se barva uchytila na všech stranách. Hotový výrobek opatrně vytáhněte a nechte oschnout. Po zaschnutí keramický výtvor přelakujte bezbarvým lakem ve spreji, mramorování tak déle vydrží a nebude se loupat. Zkuste tuto techniku například na velké keramické květináče, do kterých zasadíte několik druhů květin, budou mnohem veselejší.
Ubrousková technika
Velmi oblíbenou technikou je decoupage neboli zdobení ubrousky. Ideální je zakoupit si speciální lepidlo, fungovat ale bude jakékoliv bezbarvé. Z ubrousku vystřihněte požadovaný vzor, oddělte spodní bíle vrstvy a pomocí lepidla vzor nalepte na požadované místo. Pokud chcete, můžete podklad ještě předtím natřít akrylovými barvami. Hotový výtvor přetřete lakem.