Přesvědčil jsem se, že i drobný doplněk pracovního pláště má magický vliv

Zadavatel: Topranker.cz s.r.o. | 29.4.2018 | Zdraví

Bílý plášť u lékařů, ale i u ostatního zdravotnického personálu vnímáme jako symbol čistoty. Zároveň si pod ním představujeme obsáhlé lékařské znalosti, obrovskou odpovědnost za životy pacientů – prostě bez nadsázky skutečné životní poslání. Vzbuzuje to nejenom úctu, ale někdy i strach. Takový, až může vést třeba ke špatné diagnóze. Začal jsem se sám sebe proto ptát, jestli je bílý plášť opravdu nezbytný.

 

Myslím si, že nějaká barvička se snese

Jasně, jsou situace, kdy si prostě okolnosti žádají bílý plášť. Především je na bílém podkladě vidět krev, hnis, proto se bez bílého pláště neobejdou tam, kde je sterilita prostředí nesmírně důležitá. Ať už ale je situace jaká chce, nikdy by se na pracovních oděvech nemělo šetřit, i když to bohužel některé firmy dělají, jak se dočtete tady. Na druhou stranu jsou lékařské obory, kde by se snesla i nějaká ta barvička, alespoň to si myslím já. Volbou jiné barvy než bílé totiž dokážete někdy docela úspěšně odbourat i bariéru mezi vámi a pacientem. Mám s tím vlastní zkušenost.

 

Pozoruji, jak jsou sestřičky sexy

Po čtvrťáku jsme měli plánovanou praxi na pediatrii, tedy dětském oddělení. Pracoval jsem v jedné okresní nemocnici. Samozřejmě jsem si přinesl s sebou svůj „zbrojní arzenál“ v podobě bílých plášťů a bot do zásoby. Primář mne ale zaskočil, když mi doporučil, že mohu mít i něco trochu veselejšího, že se tomu bránit nebude. První den jsem to zkusil v bílém. Všiml jsem si ale, že dámy mají třeba bílé kalhoty a jednobarevné haleny, třeba světle fialové, nebo světle zelené. Některé ale daly přednost třeba i sytě oranžové nebo růžové. A dokonce i boty měly barevné. Ostatně, jak se dozvíte v tomto článku, v některých případech máte na pracovní boty nárok zdarma. Vypadaly opravdu sexy. Líbily se mi, ale neodvážil jsem se na to téma nic poznamenat, abych nebyl obviněn ze sexismu.

 

Upoutala mne barevná květina

Přece jenom jsem tam byl první den jako nováček a musel jsem se tak chovat. Tohle zdravé a svěží oživení lékařských oděvů se mi také moc líbilo. Další ženské osazenstvo zase mělo bílé haleny třeba s barevnými lemy kolem krku a na rukávech. Dokonce jedna mladá sestřička měla bílo halenu s růžovými lemy a atypickým zapínám v podobě květiny na hrudi v místech levého ňadra. Nejsem žádný manekýn ani módní znalec, ale vážně mne upoutala. Brzy jsem se také dozvěděl, že budeme vyšetřovat malé pacienty společně s ní.

 

Učím se, jak zklidnit dítě

Představila se jako Lenka. Vyšetřovali jsme čtyřletou holčičku Aničku, která měla podezření na zánět slepého střeva. Nepomohla ani přítomnost maminky, která ji celou dobu držela za ruku. Bylo vidět, že z nás má holčička příšerný strach. Zoufale se vzpírala. Lence se ale nakonec podařilo ji zklidnit. Upozornila ji na květinu na své haleně a holčičku to zaujalo. Uvědomil jsem si, že i takováhle drobnost na pracovním oblečení dokáže prolomit ledy mezi zdravotníky a jejich malými pacienty a po skončení směny jsem na to zavedl s Lenkou řeč.

Směju se, že nechci vypadat jako papoušek

„Naštěstí už to není tak kruté, jako v roce 1918, kdy české sestry, první absolventy dvouleté Státní ošetřovatelské školy, musely nosit bílé šaty až ke kotníkům, bílou zástěru a bílý skládaný čepec, černé punčochy a černé boty,“ vysvětluje Lenka. „Dneska už si můžeme dovolit kalhoty a halenu, což je příjemné a hlavně praktické. Celostátní standard pro sestry neexistuje, ale barvy už nejsou tabu. Pochopitelně musí převažovat bílá, ale drobné barevné doplňky nevadí. Samozřejmě nemůžeme vypadat jako papoušci,“ dodává se smíchem a i já se směju. A připouští, že ono zapínání ve formě květiny má někdy na děti skutečně magický vliv...

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Topranker.cz s.r.o.
Pod pekárnami 245/10
190 00 Praha 9
Česká republika
info@topranker.cz
Tel: +420 775 060 843