Praha (Pressweb) - K neinvazivním lékařským vyšetřovacím metodám patří také ultrazvuky. Jde o využití vysokofrekvenčního vlnění, tedy o zvuk, který lidské ucho neslyší, při vyšetření většiny vnitřních orgánů těla. Ultrazvuk prochází snadno vodním prostředím, a tím i tělními orgány, které z větší části obsahují vodu. V místech různé hustoty se však část ultrazvukových vln odrazí a ty lze citlivými přístroji neboli ultrazvuky zaznamenat. Zpracováním těchto vln lze vytvořit jednorozměrné, dvojrozměrné i třírozměrné obrazy, ze kterých lze vyčíst potřebné informace pro diagnostiku.
Ultrazvuky jsou populární v porodnictví
Ultrazvuky využívají jako zdroj ultrazvukového vlnění piezoelektrický krystal. Ten generuje zvuk vysoké frekvence procházející tělem. Sonda následně přijímá odražené vlnění od tkáňových rozhraní s různou hustotou a na displeji vytváří obraz nebo videosekvenci. Populární jsou ultrazvuky například v porodnictví, kde se potvrzuje těhotenství, například uhnízdění vajíčka v děloze a následný vývoj plodu, aby se vyloučily vývojové anomálie či genetické poruchy. Jednorozměrný obraz, tedy nejjednodušší zobrazení ultrazvuku se používá při vyšetření oka při měření nitroočních vzdáleností.
Nemocné srdce i ucpané cévy – i to pomáhají odhalit ultrazvuky
Ultrazvuky mají své místo při vyšetření břicha. Tato metoda může odhalit ledvinové nebo žlučníkové kameny, nádorové onemocnění či vnitřní krvácení. Nejčastěji se používá při vyšetření jater, žlučníku, ledvin, sleziny a slinivky břišní. U mužů se ultrazvuky využívají při vyšetření prostaty, která se s věkem zvětšuje a znesnadňuje močení. Tak, jak se ultrazvukové přístroje zdokonalují, rozšiřují se i vyšetřovací metody. S úspěchem se ultrazvukem vyšetřuje například mozek dítěte i dospělé srdce a cévy. Metoda dokáže zjistit zúžení cév vlivem tukových usazenin nebo také přítomnost sraženin v cévních tepnách.