Praha (Pressweb) - Základem vyšetření správné funkce srdce je klidové EKG. Jde o pořízení křivky srdeční aktivity člověka, který není podroben fyzické zátěži. Provádí se například v ordinaci, v nemocnici, případně v terénu při úrazu. Srdce pumpuje do celého těla okysličenou krev pomocí stahů předsíní a komor. V srdečních buňkách vzniká vzruch, který se šíří postupně po celém srdci, způsobuje kontrakce a lze jej zaznamenat jako elektromagnetické vlnění. Klidové EKG, stejně jako zátěžové, je pak záznamem tohoto srdečního vzruchu, který se šíří po celém těle a lze je proto citlivými přístroji zachytit.
Klidové EKG dokáže odhalit srdeční onemocnění
Srdce oproti centrální nervové soustavě vykazuje pravidelnou činnost s poměrně stabilní frekvencí. Při vyšetření srdeční činnosti pak lze snadno odhalit její normální i chorobný průběh. Klidové EKG lékaři pořizují při podezření na některé srdeční onemocnění, například srdeční arytmii, ischemickou chorobu srdeční či infarkt myokardu. Klidové EKG by mělo při normálním průběhu srdeční frekvence ukázat pravidelnou křivku s frekvencí 60 až 90 akcí za minutu. Elektromagnetické vlnění se snímá na vybraných místech povrchu těla většinou 9 elektrodami a 12 svody.
Metodu měření srdeční aktivity objevil holandský lékař
Klidové EKG zaznamenávají EKG přístroje, které pracují na principu zachycování rozdílu elektrického potenciálu vyvolávaného srdečnímu stahy. Tuto vyšetřovací metodu objevil před více než 100 lety holandský lékař Willem Einthoven. V průběhu let se zdokonalila a dnes tvoří páteřní vyšetření srdce. Je celá škála přístrojů na klidové EKG – od kapesních až po klinické přístroje, které se využívají na kardiologických klinikách. Špičková zařízení mají velký barevný displej a programy, které zároveň výsledky měření samy interpretují.