Existenciální krize je stav hluboké deprese a úzkosti, která trvá dlouhodobě. Nakonec si člověk není jistý ničím: ani tím, jaké je jeho místo v životě. Úzkost a deprese jsou obvyklými stavy, pokud jsou krátkodobé a po čase pominou. Pojem existenciální krize pochází již z roku 1929 a zkoumá se dodneška. V podstatě se jedná o stav, kdy se osoba ptá sama sebe, jaký je smysl jejího života.
Proč jsem vůbec tady?
Hledat určitý smysl ve svém životě není nic neobvyklého, pokud to není provázeno úzkostí. Lidé trpící existenciální krizí nedokážou na tuto otázku odpovědět tak, aby je to uspokojilo. Neustále nad tím přemýšlí, cítí se méněcenní, frustrovaní a nedokážou pociťovat vnitřní radost. Existenciální krize se může vyskytnout v jakémkoli věku. Obvykle se dostavuje, když osoba čelí obtížné situaci.
Léčba existenciální krize
Najít svůj smysl života je ideální léčbou na vyřešení existenciální krize. Nicméně dostat se do tohoto bodu bohužel není nijak jednoduché. V první řadě je zapotřebí vyměnit negativní myšlení za pozitivní. Namísto toho, že neznáte svůj smysl života, byste si měli říkat, že v současné době podnikáte kroky za jeho dosažením. Důležité je ale skutečně tyto kroky podnikat. Je také dobré psát si, za co jste v životě vděční – může se to týkat vaší práce, rodiny, talentu, úspěchu a podobně.
Připomeňte si, proč stojí za to žít
Proč má právě váš život smysl? Sebezkoumání může pomoci překonat existenciální krizi. Někteří lidé jsou příliš sebekritičtí a vidí na sobě jen chyby. Nicméně je důležité objevit také vaše pozitivní vlastnosti. Někdy mohou pomoci přátelé a rodina. Jak pozitivně jste ovlivnili jejich život? Jaké jsou vaše vlastnosti, které nejvíce obdivují?
Nečekejte odpověď na všechny otázky
I pokud objevíte, proč má právě pro vás ještě smysl žít, nečekejte, že zodpovíte všechny otázky, které vás znepokojují. Dostat se přes existenciální krizi znamená rozdělit velkou otázku na několik menších.