Praha (Pressweb) - Všeobecně je známo, že během těhotenství dochází k hormonálním změnám, které ovlivňují celý ženský organismus, tedy i na kvalitu vlasů. Kromě toho má na kvalitní vlasy vliv i péče o ně, duševní stav a celkový životní styl. U některých těhotných dochází k úbytku, resp. vypadávání vlasů po porodu. Navzdory této "standart" se však budoucí maminky nemusí zcela vyhýbat barvení či melírování své koruny krásy, proto to nemá vliv na klasické problematické poporodní období.
Vše o barvení
Barvení vlasů má především estetický efekt, ale dnes jsou už barvy natolik kvalitní, že mají zásluhu na posílení vlasů, který dodávají lesk a zdravější vzhled. Při výběru barev bychom neměli brát ohled pouze na nejnovější trendy, ale i na to, jaký jsme typ, tedy barvu pleti, očí, styl oblékání apod. Pokud chceme absolvovat barvení i střih, doporučuje se nejdříve aplikování barvy a až potom sestřih vlasů.
Barva totiž může výrazně změnit konečný střih, zejména při barevném melíru. Barvení vlasů během těhotenství bývá častým tématem rozhovorů mezi těhotnými, ale i kadeřníky, či navzájem. V podstatě se dá říci, že barvení těhotným ženám neškodí, ale nic by se nemělo přehánět a do kadeřnictví třeba jít řez za měsíc či dva a ne každý týden. Při barvení si také třeba dávat pozor na kontaktní alergii. Nebezpečné jsou zejména tzv. permanentní barvy, obsahující látky p-phenylendiamín (PPD) a p-toluylendiamín (PTD), které mohou tuto alergii způsobit. Projevit se pak může otokem obličeje a bolestivým zánětům. V případě, že jste alergické na PPD nebo PTD a trpíte alergií na nikl nebo parfémy, třeba se těmto látkám vyhnout a raději si vybrat šetrnější barvy s krátkodobým účinkem. Barvené vlasy vyžadují zvláštní péči, bez které ztratí lesk a sílu, působí matně a lámou se. Vyhnout se tím můžete používáním hydratačního šamponu s obsahem jojobového či avokádového oleje, který chrání i barvu a současně nezaškodí pravidelně používat kondicionér či speciální kúru.
Včera a dnes
Barvení vlasů v těhotenství se v minulosti spojovalo spíše s nepříznivými účinky na plod, ale dnes už existují barvy, které jsou bezpečně testovány na tzv. teratogenní účinky a testy prokázaly, že barvy nijak nepoškozují rozvíjející se plod. V minulosti barvy obsahovaly zejména amoniak a budoucí mamince hrozilo nebezpečí zejména tím, že během barvení vdechovala jeho výpary. Současné barvy obsahují minimální množství chemikálií a většinou jsou bez amoniaku.
Pokud tedy chcete absolvovat změnu barvy vlasů, počkejte do třetího měsíce těhotenství, kdy je již vyvíjející se děťátko odolnější vůči vnějším vlivům. Barvení vlasů je jednou z nejrozšířenějších kosmetických procedur, které si některé ženy nechtějí odpustit ani v těhotenství. Stává se, že se ke kadeřnici vyberou krátce před porodem, aby dobře vypadaly, ale i proto, že po porodu už nebudou mít, vedle péče o dítě, tolik volného času. V takovém případě platí, že těhulky by měly být dvojnásob opatrné, protože vzhledem k hormonální výkyvy mohou jejich vlasy na barvení zareagovat jinak, než by čekali. Zkušená kadeřnice by však měla vědět, s ohledem na individuální stádium těhotenství, zvolit šetrné metody barvení a zároveň vyloučit levnější přípravky, obsahující toxické látky či barviva, nebezpečné nejen pro pokožku těhotné ženy, ale rizikové pro miminko. Proto k jemnějším variantám barvení patří použití přírodních barev nebo melír.
Oblíbený melír
Komplexní barvení vlasů v těhotenství dnes už dokonale supluje melír, protože se při jeho aplikování barva nedostává na pokožku hlavy, a tak se nevstřebává do organismu. Melír se již stal trvalou součástí úpravy vlasů a účesů a je určen pro ty ženy, které nechtějí nijak radikálně změnit barvu vlasů, jen jim dodat šmrnc. Jeho kouzlo spočívá v tom, že jednolitou barvu buď trochu prosvětlí nebo ztmaví, čímž se vytvoří zajímavý kontrast, od nenápadného až po křiklavý.
Odborníci ho velmi nedoporučují pro zdravé a ještě nebarvené vlasy, protože chemické odbarvování vlasy ničí a podporuje jejich lámání i vypadávání. Melír se také nehodí pro velmi dlouhé a kudrnaté vlasy, na kterých se ztrácí, naopak ideální je pro krátké již barvené vlasy, kterým dodá nový rozměr. Pokud uvažujete nad melírem poprvé, dobré je vybrat si méně drastické řešení, tedy výrazné extravagantní barvy a sáhnout spíše po osvědčených přirozených odstínech. Základním východiskem na jeho volbu je originální barva vlasů, od níž by se melír neměl velmi odchylovat. Větší barevné rozdíly si mohou dovolit hnědovlásky, pro černovlásky se hodí hnědý i červený melír. Říká se, že vhodně zvolený vlasový melír dokáže každé ženě ubrat na věku, vlasy totiž působí nejen živější, ale i hustší, zdravější a šik.