Lidé ve výkonu trestu se často potýkají se speciálním vězeňským slovníkem. Co znamenají jednotlivé výrazy? Je možné do vězení posílat balíky bez omezení?
Základní pojmy
To, co zajímá každého člověka při výkonu trestu nejvíce, je možnost zasílání balíků. Balík do vězení je někdy označován jako nárokový balík do vězení. Jeho obsah je přímo stanoven zákonem. Kilový balík do vězení povolují některá zařízení. Jaké pojmy byste měli znát?
Nárokový balík
Že jste toto slovní spojení nikdy neslyšeli? Jedná se o balík s maximální hmotností 5 kilogramů, který je možné ve vězení přijímat. Jeho příjem je ale omezen. Ve vazbě a v případě mladistvých je možné přijmout nárokový balík jednou za tři měsíce. Ve výkonu trestu pak jednou za šest měsíců. Nárokový balík může obsahovat například povolené trvanlivé potraviny, nebo také kuřácké potřeby, kávu nebo čaj.
Balíčenka
S balíčkem je spojen také tento pojem. Jedná se o potvrzení o povolení přijetí balíku. Bez balíčenky vám v některé věznici balík vůbec nevydají. Pokud vám vznikne nárok na příjem balíku, vydá vám patřičné potvrzení vychovatel.
Kilovka
Neoficiální zásilka vážící jedno kilo. Záleží vždy na typu zařízení, ve kterém se daný odsouzený pohybuje. Obyčejně by kilovka měla obsahovat noviny a časopisy. Objevují se i psací potřeby nebo knihy. Některá zařízení tolerují i přítomnost tabáku nebo čokolády v kilovce.
Cáchař
Už opustíme pojmy, které se pojí s příjmem balíků. Cáchař je totiž vězeň, který se stará o zaměstnávání odsouzených. Vypomáhá také v administrativních úkonech. Mezi vězni je cáchař nejvyšší pozicí. Jeho největší výhodou je, že má přístup naprosto všude. S cáchařem chtějí všichni vězni dobře vycházet.
Bengo, bachař, policajt, žandár
Takto vězni označují zaměstnance vězeňské služby, kteří jsou uniformovaní.
Znali jste tyto pojmy? Víte už, jak často je možné do vězení odesílat nárokový balík?