Ostrava (Pressweb) - Ve stavebnictví je potřeba neustále něco měřit, zarovnávat a určovat. V 18. století tedy vymyslel vynálezce přístroj, který využíval optický dalekohled a princip byl takový, že se tento dalekohled postavil na stativ v jednom bodě a na druhém místě, o kterém byla známa nadmořská váška, či výška ke které se měření vztahovalo, se postavila tyč s ryskami, která představovala výšku. Následně se člověk podíval do optického dalekohledu a přečetl na druhé tyči v jaké výšce se nachází. Tyto dvě zařízení se ještě před tím musela vykalibrovat. Vznikl první nivelační přístroj.
V dnešní době se nivelace, tedy měření výšky, poměrně vylepšila. Využívá se jak optiky, tak laseru. Nivelační přístroj se dnes vyrovnává pomocí vodováhy či kompennzačního kyvadla. V obou případech se tedy využívá zemské přitažlivosti. Jako měrná jednotka se použív grad, nikoliv stupeň.
Přesnost, resp. dálka na kterou můžete přístroj použít se dnse u optických vyšplhala na 40 metrů. Z takové dálky jste schopni přečíst rysku v druhém bodě a naměřit tak výšku. U laserových nivelačních přístrojů se tato vzdálenost zvětšuje na 100 metrů, proto jsou ve stavebnictví hojněni využívané než ty optické. Jsou také samozřejmě dražší. Ale pokud vlastníte stavební firmu, určitě se vyplatí do nějaké takové techniky investovat.
Přesnost bývá poměrně veliká a to tak, že odchylka se pohybuje okolo 1 mm na 1 km.
Na trhu existuje několik druhů laserů, mezi něž patří
- Rotační lasery
- Liniové lasery
- Křížové lasery
V minulosti se nivelací naměřila spousta důležitých bodů. Nejčastěji se vytyčují výškové body na nádražních budovách či jiných důležitých místech.
Ty kvalitnější laserové nivelační přístroje můžete najít na mnoha eshopech, my však z vlastní zkušenosti doporučujeme katalogový eshop firmy Natura Hradec, jejíž nabídku nivelačních přístrojů můžete najít zde.
Daší informace o nivelaci se dozvíte na stránkách wikipedie. http://cs.wikipedia.org/wiki/Nivelace