Praha (Pressweb) - Měření činnosti srdce se provádí pomocí elektrokardiografu. Přístroj zaznamená elektrické vzruchy srdečního cyklu a přenese je do křivky. Ta se nazývá elektrokardiogram (EKG). Zachycuje stahy komor a síní, které vypuzují krev do celého těla. Křivka zachycuje celý proces od vzruchu, který se šíří srdečními buňkami a dává pokyny srdečnímu svalu. Lékař pak vyhodnocuje srdeční činnost, sleduje pravidelnost, srdeční rytmus, frekvenci, výšku a šířku jednotlivých vln a další hodnoty křivky. U zdravého člověka je průběh křivky pravidelný a odpovídá standardu. Lékař z elektrokardiogramu pozná, že pacient prodělal například infarkt.
EKG se měří v klidu i při zátěži
Vyšetření činnosti srdce se provádí v klidu, při zátěži a také kontinuálně. Měření v klidu někdy neukáže drobné změny v srdeční frekvenci, případně další chorobné změny, proto lékař přistoupí k měření srdečního cyklu při zátěži. Pacient šlape na rotopedu nebo běží na běžícím pásu, a lékař postupně zvyšuje zátěž. Současně měří srdeční tep a pořizuje záznam EKG. Protože se svaly namáhají, potřebují ke své činnosti více kyslíku, srdeční sval proto musí pumpovat do těla více krve. Při námaze se mohou na záznamu projevit chorobné změny. Někdy je nutné při vyšetření zvolit holter EKG.
Holter EKG měří činnost srdce i několik dní
Holter EKG je vyšetření, při němž se měří činnost srdce po delší dobu, nejméně 24 hodin. Pacient má na sobě elektrody, které jsou svedeny do malé krabičky, již nosí u sebe. Přístroj ho nijak neomezuje v běžné činnosti, jen se s ním nesmí koupat nebo sprchovat. Zaznamenává neustále průběh srdečních cyklů a ukládá je do paměti. Po ukončení měření si lékař stáhne záznam do počítače a jeho průběh vyhodnotí. Má tak informace, jak se srdce chová v klidu, při chůzi, sportovní činnosti, i ve spánku. Z údajů lze velmi snadno odvodit, zda je srdce zdravé, nebo zda se na něm neprojevují nějaké chorobné změny.