Praha (Pressweb) - Být v souladu se zákonem se vyplácí. Budete alespoň klidně spát. Navíc při stavbě domu, při realizování přístavby nebo přestavby bytu se nevyplatí nedbat na pravidla. Jde přece o bezpečnost a slušné bydlení.
Vypracovaný systém
Stavební povolení není sice staré jako lidstvo samo, ale za ten čas, co člověk zabírá půdu stavbami, se vypracoval systém, podle kterého je třeba bezpodmínečně řídit. Jak ale postupovat, pokud bychom stavební povolení chtěli získat?
Po územním rozhodnutí
V první řadě si potřebujete podat žádost o povolení stavebního záměru, ke které přiložíte stavební podklady. Dochází k tomu tehdy, kdy nabude právní moci územní rozhodnutí. Ve stavebním řízení se posuzuje úplnost a správnost údajů a projektová dokumentace. Také se posuzují podmínky stanovené v rozhodnutí o umístění stavby.
30 denní lhůta
Za předpokladu, že jsou dodrženy všechny podmínky územního rozhodnutí, technické normy a jiné právní předpisy, čekejte vydání stavebního povolení do 30 dnů od podání návrhu. S realizací stavby můžete počítat až po nabytí právní moci stavebního povolení.
"Slovníček"
Stavební podklady obsahují situační plán, stavební výkresy, popis stavby, statický výpočet a ostatní technické výpočty. Pod stavebníkům se rozumí iniciátor stavebního záměru. Ten odpovídá za to, aby stavební záměr odpovídal veřejnému stavebnímu právu. Stavebník si objednává projektanta, stavbyvedoucího a dodavatele. U rozsáhlejších staveb na pomoc přichází stavbyvedoucí.