Praha (Pressweb) - Na výstavě multidisciplinární umělkyně Margity Titlové Ylovsky uvidíte zcela unikátní a dosud nevystavené fotografické projekty z 80. let, k nimž patří i kresby vytvořené technikou Kirliánovy fotografie.
Koncepce výstavy “O čem víme” je založená na mapování projevů lidského těla, osobní individuality, energie těla v daném okamžiku, komunikace s vlastním stínem a v neposlední řadě na tématu dotyku lidské ruky vizualizované v různých tvůrčích přístupech. Unikátní spojení umělecké tvorby a přírodních věd nacházíme v zachycení energie lidského těla Kirliánovým přístrojem a moderními digitálními médii. Jedinečnou součástí jsou i velkoformátové kresby rtěnkou, které výtvarně souvisí s celou koncepcí výstavy.
Jednotlivé fotografické projekty:
Kirliánova fotografie
Fotografie energetického vyzařování provedl jako první Nikola Tesla v roce 1891 a tuto technologii znovuobjevil ruský inženýr Semjon Kirlian, po němž dostala fotografie zachycující životní energii své jméno. Autorka použila v 80. letech tuto technologii ke své tvorbě a přenesla tak do svých kreseb svůj momentální fyzický i mentální stav.
Se stínem
Intimní fotografický cyklus, zachycuje dialog těla s vlastním stínem - všudypřítomným mementem naší existence.
Cyklus velkoformátových fotografií
Cyklus zachycuje performance z 80. let, kdy autorka výtvarnými prostředky mění prostor a vlastní vizualitu. Nedílnou součástí fotografií jsou i texty a kresby.
Bardotky
Portréty na fotografickém materiálu, parafrázující dívčí portréty z 60. let tzv. Glamour Girls. "Bardotky" jsou vytvořené lidskou energií na Kirliánově přístroji.
Malba lidským teplem (video projekce)
Projekt představený na Bienále v Mnichově v roce 2015 využívá možnosti technologie termovize. Tepelné zóny prostředí a lidského těla jsou přenášeny do barevných záběrů. Teplo vytváří kolem těla barevnou malbu, která chladnutím posléze mizí. Video vizualizuje v barvách svět, který normálním zrakem nevidíme.
Margita Titlová Ylovsky se narodila v roce 1957 v Praze, studovala na pražské Akademii výtvarných umění. Její pole působnosti je velmi široké, zabývá se malbou, kresbou, grafikou, filmem, fotografií a instalací. Využívá možnosti různých druhů energií a rozmanitých postupů, které často vycházejí z objevů přírodních věd. Rozvíjí principy konceptuálního umění, vychází ze vztahu lidského těla a přírody. Využívá spojení klasických i netradičních technik.
Více info na https://www.galerieubetlemskekaple.cz/vystavy/o-cem-vime/