Krása ručně kovaných seker

Zadavatel: Magieprirody.cz | 26.11.2014 | Reality, bydlení

Ostrava (Pressweb) - Víte co dělá sekyru sekyrou? Samozřejmě, že je to v první řadě materiál. Neméně důležité je ale i jeho zpracování. Obyčejnou sekyrku, kterou koupíte v hobby marketu nebo dokonce i v supermarketu za pár korun určitě nemůžete srovnávat s těmi nejkvalitnějšími sekerami, které se vyznačují pokrokovou konstrukcí, elegantním vzhledem a dlouhou životností.  

A jaké vychytávky mají sekery, které patří mezi ty nejlepší na trhu? Tak například je tvar a povrch čepele, zajišťuje snadné vytažení ze zaseknutého špalku. Snadnou práci se sekerou zajišťuje i topůrko a dokonalé vyvážení sekyrky.

Zřejmě nebude náhodou, že ty nejlepší sekery poházejí z drsné Skandinávie. Pokud chcete vlastnit unikátní sekyru, je tento článek určený právě vám. V dnešním článku si totiž představíme ručně kované Švédské sekery Hultafors, které se mohou pochlubit již více než třistaletou tradicí. V době, kdy je většina produktů vyráběna strojně, lidé nepřestávají žasnout nad poctivou ruční prací.

Čím jsou sekery Hultafors výjimečné?

Sekery Hultafors jsou krásné na pohled. Každý kus je tak trochu originál. Čepel seker Hultafors je vyrobena z té nejkvalitnější švédské oceli. Čepel je opravdu dokonale kovaná, což dává dobrý základ pro její velkou odolnost a dlouhou životnost. Zpracování ocele je velmi časově náročné, ale výsledek práce stojí za to. Způsob kalení ponechává jasně zřetelnou pevnou zónu, ve které může být sekera naostřená, aniž by došlo k narušení pevnosti okraje. Při správném použití a jisté dávce opatrnosti, tak může sekyru používat i několik generací po sobě. Je v tom jistá dávka odpovědnosti a krásy, používat nářadí, se kterým pracoval už váš otec či děda. Topůrka dobře padnou do ruky a jsou vyrobena z dřeva bílého ořechu nebo břízy.

V sortimentu firmy Hultafors najdete sekery, které jsou určeny pro řadu různých prací, hlavně ke kácení a štípání. Sekery mohou mít i sportovní využití, službu udělají i milovníkům lovu a kempování v přírodě. Pokud chcete udělat radost domácímu kutilovi, skautovi nebo zálesákovi, můžete mu darovat malou a lehkou půlkilovou sekerku, kterou může nosit připevněnou k pásku. Nemusíte si dělat starosti s balením, protože tato sekerka je dodávána v dárkové krabici. Doporučujeme ještě dokoupit chránič ostří, aby nedošlo k nepříjemnému zranění. Mezi specializovanější produkty patří třeba tesařské sekery. Tesařské sekery mají tenké dlouhé a rovné ostří Mají zářez do čepele poblíž topůrka, což umožní držet ruku přímo nad okrajem při sekání. K sekerám Hultafors doporučujeme pořídit i některý z nožů Hultafors např. pro drobné práce.

A co můžete udělat pro to, aby vám sekera dlouho a dobře sloužila?

Péče o sekery není nijak náročná. Při správném používání jsou téměř bezúdržbové. V případě potřeby můžete sekeru nabrousit s pomocí smirkového papíru nebo stolní brusky. Nejbezpečnějším způsobem, jak naostřit sekeru je brousit jí zamokra. Je nutné dát pozor, aby čepel nepoškodila příliš vysoká teplota. V žádném případě nesmí žádná část sekery změnit barvu do modra. To by znamenalo, že tvrzená zóna zmizela a sekera již není tak odolná vůči opotřebení.

Sekery, stejně jako další nářadí skladujte v suchých, ale ne přesušených a vyhřátých místech. Skladování v kotelnách nebo přímo u radiátorů nedělá sekerám dobře. Snadno se pak může stát, že se topůrko přesuší a čepel sekery se během práce uvolní. Na dřevěné topůrko můžete využít náš geniální lněný olej pro dokonalé ošetření dřevěné násady.

Nechte si poradit od odborníků: www.naradi-krbove.cz

Obrázky:
PřílohaVelikost
Image icon 1.jpg127 KB
Image icon 2.jpg69.17 KB
Region: ČR

Redakční poznámka: Za pravdivost obsahu odpovídají zadavatelé jednotlivých článků.

Obrázek uživatele Magieprirody.cz
Česká republika
marcol@email.cz
Tel: +420 728 463 712