Zima se nese nejen ve znamení sněhu a chladu, ale taky ve znamení oblíbeného tropického ovoce. Přece jenom je na pultech obchodů k dostání i takové tropické ovoce, které běžně na pultech nenajdeme. K těm nejoblíbenějším druhům patří například zázračné kaki nebo třeba granátové jablíčko či fíky. Mnozí z nás milují i pomelo, což je nejen smršť vitaminů, ale taky nám pomáhá při kocovině. Věděli jste to?
Každé takové tropické ovoce je plné zázračných látek, které nám prospívají. Tropické ovoce v sobě obsahuje například takové látky, které nám pomáhají zhubnout. Taky je v nich mnoho látek, které bojují s různými těžkými onemocněními či chorobami. Pojďme si představit pomelo.
Znáte pomelo?
Pomelo je strom, který plodí stejnojmenné plody. Na pultech českých obchodů se objevilo teprve před pár lety, ale v zahraničí je už pěkně dlouho. Většinou se pomelo dováží ze Spojených států americký, protože právě Američané jsou největšími pěstiteli tohoto plodu. Kromě toho se taky dováží ze Španělska nebo taky z Číny.
Pomelo koupíme obvykle o váze jednoho kilogramu, ale pokud byste ho kupovali v zahraničí, setkáte se i s pomelem o váze až pěti kilogramů. Jíme jenom šťavnatou dužinu, slupku odstraňujeme.
Proč bychom pomelo měli zařadit do svého jídelníčku?
Nejen, že nám pomelo pomáhá dostat se z kocoviny, což jsme již na začátku zmínili, ale taky obsahuje velké množství nejen vody, ale i zajímavých vitaminů. Kromě toho najdeme v pomelu i látky, jako je draslík, sodík, mangan nebo železo.
Ze semen pomela se vyrábí celá řada léčiv. Dejte si však pozor na konzumaci pomela s jinými léky, protože pomelo může účinky užívaných léčiv ovlivnit. Obsahuje totiž takzvané furanokumariny, proto se vždy poraďte s vaším ošetřujícím lékařem. Pomelo je tedy stejné jako například grep, ani ten se nesmí konzumovat s mnohými léky.