Jahody se řadí mezi nejoblíbenější ovoce. Každý rok se snažíme o hojné pěstování, protože se jedná o poměrně zdravé ovoce, které v obchodech koupíme za nesmyslně vysoké ceny. Minulý rok byl chudý, vždyť příroda si dělala, co chtěla. Snad to letos bude s úrodou lepší a jahod se urodí skutečně mnoho. Aby se dařilo zejména vašim jahodám, poradíme vám, jak úspěšně jahody pěstovat. Existuje několik tipů a triků, které zaručují skvělou úrodu tohoto ovoce.
Jak jsme zmínili, jahody se řadí k nejoblíbenějšímu ovoci vůbec. Nejčastěji se konzumují syrové, ale taky se z nich dělají jogurty, dřeně nebo marmelády. A jak jsme výše zmínili, jahody jsou zdraví prospěšné. Mají totiž největší antioxidantní účinky, čímž se nemůže chlubit jen tak někdo. Pomáhají v boji proti arterioskleróze a obsahují obrovské množství vitaminu C.
Otázkou tedy je, jak jahody úspěšně pěstovat.
Pokud jste jahody přezimovali
Jestliže patříte k těm zahradníkům, kteří jahody přezimovali, tedy kteří je zakryli pod přikrývku, platí pro vás, že jahody ze zimní přikrývky vysvobodíte a ošetříte. Pokud některé jahody uhynuly, je třeba je nahradit novými. Poté je třeba jahodníky ostříhat. Uschlé listy nejsou nic prospěšného pro nové pěstování. Samozřejmě je třeba, abyste otrhali nepříjemný plevel, který začátkem jara mezi jahodami vyrašil. A taky nezapomeňte na přihnojování a patřičné zalévání.
Přezimované jahody by měly z jara dostat dávku jarního hnojiva, které je bohaté o dusík.
Pokud jahody sázíte nově
Jestliže jste se až letos rozhodli, že své jahody zasadíte, nejdříve musíte najít vhodné stanoviště pro jahodník. Záhon je třeba mít vyhnojený a zrytý. Jahody buď sázíme přímo do hlíny, nebo použijeme černou netkanou textilii, která jahody ochrání před nepříjemným plevelem, která zabrání jejich srůstání a která podpoří jejich růst.
Z počátku je třeba, aby jahody byly zalévány hojně. Samozřejmě se zálivka odvíjí dle počasí. Jestliže prší, zalévání není potřebné, jestliže je velké horko, zaléváme jahody dopoledne i odpoledne, aby byly šťavnaté.